Szkoła Fotografii dla pasjonatów i zawodowców

Szkoła Fotografii dla pasjonatów i zawodowców

Szkoła Fotografii

Rozmowa z Katarzyną Bielak – właścicielką Szkoły Fotografii Katarzyna Bielak

Szkoła FotografiiSzkoła Fotografii Katarzyna Bielak w Nowym Sączu ma już 10 lat! Liczyła Pani kiedyś ilu pasjonatów fotografii przeszło przez szkołę?

– Tak to już 10 lat. Przez ten czas przez moją szkoła przeszło setki pasjonatów, hobbystów oraz zawodowych fotografów, którzy chcieli poszerzyć swoje umiejętności począwszy od podstaw fotografii po kursy zawodowe.

– Szkoła Fotografii kojarzona jest głównie z Panią, ale nie jest Pani jedyną osobą prowadzącą tu zajęcia.

Zajęcia w Szkole Fotografii prowadzą utalentowani i cenieni fotograficy z naszego rejonu oraz z Polski. Zajęcia w studium fotografii prowadzone są w zależności od tematu przez fotografów praktyków w danym temacie jak np. pejzaż – prowadzi Alicja Przybyszowska, architekturę – Piotr Droździk czy fotografię mody – Jakub Kaźmierczyk znany polski fotograf i bloger. Gościliśmy w naszych murach wielu wspaniały fotografów, ale na pewno warto wspomnieć warsztaty fotoreportażu z mistrzem fotografii Tomaszem Tomaszewskim.

– W dzisiejszych czasach fotografii trzeba się uczyć? Przecież każdy ma aparat w telefonie, wystarczy pstryknąć…?

– Fotografia jak każda dziedzina sztuki wymaga ciągłej nauki, poszerzania wiedzy  zarówno tej wynikającej z podstaw i zasad prawidłowej fotografii jak i tej dotyczącej technicznej strony –  obsługi sprzętu fotograficznego. Nawet fotografowanie smartfonami wymaga kształcenia np. obecnie prowadzę taki kurs dla seniorów. Technika idzie do przodu, aparaty się zmieniają, zmieniają się trendy i style fotografowanie dlatego musimy się ciągle uczyć i doszkalać, aby być na bieżąco i nie pozostawać w tyle.

– Co daje ukończenie kursów prowadzonych w Szkole Fotografii Katarzyna Bielak?

– Ukończenia kursów hobbystycznych i młodzieżowych daje umiejętności oraz pomysł na pasję, możliwość pokazania swojej artystycznej duszy, a może w przyszłości dobry zawód. Natomiast na kursie zawodowym, czyli rocznym kursie fotografii dla dorosłych, uczymy fotografii komercyjnej i artystycznej, przygotowujemy studentów do pracy w zawodzie fotografa. Uczestnicy otrzymują certyfikaty oraz zaświadczenie ukończenia kursów, dzięki którym można np. starać się o pozyskanie dotacji w urzędach pracy.

– Co w tym roku oferuje Szkoła Fotografii?

– W naszej tegorocznej ofercie poza stałymi od kilku lat kursami, jak rocznym kursem fotografii dla dorosłych, kursami weekendowymi, pojawiła się nowość – zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży. Uruchamiamy młodszą grupę dla  młodych artystów wieku 9-12 lat oraz masterclass dla absolwentów studium fotografii.