UWAGA! desant szczepionki z samolotów. Przypilnuj zwierzaków!

Od 22 do 30 kwietnia na terenie Małopolski prowadzona będzie akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Z samolotów zrzucona zostanie szczepionka.

– Przynęty zawierające szczepionkę mają kształt walca. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik wypełniony płynną substancją. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, by nie dotykać i nie podnosić przynęt, ponieważ lisy, które wyczują na nich zapach człowieka, będą je omijać – informuje Paweł Szeliga z  Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Zaleca się, by w okresie wykonywania szczepień i 14 dni po ich zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów prowadzić psy na smyczy i w kagańcu.

Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, by można je było poddać obserwacji.

W żadnym wypadku nie należy rozłamywać przynęty, ponieważ płynna szczepionka może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Fot. Ilustracyjne – pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.