Świniarsko: pożar był trudny do opanowania. Działania trwały ponad 9 godzin [zdjęcia, film]

Z ogniem trawiącym dom w Świniarsku (gmina Chełmiec) walczyło w sumie 71 strażaków z 18 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania trwały ponad 9 godzin. Pożar szybko się rozprzestrzeniał i był trudny do opanowania. Wczoraj o zdarzeniu informowaliśmy TUTAJ.

wsb3

Służby zostały zadysponowane do Świniarska wczoraj (28 października) o 19:39. Jak informują strażacy, płonący budynek był ,,konstrukcji drewnianej w stylu kaszubskim, pokryty gontem łupanym siedmiowarstwowym". Kiedy dotarli, ogień obejmował garaż, drewutnię z zawartością oraz poddasze domu.

Na miejscu był właściciel z rodziną, usiłujący ratować wyposażenie domu.

Strażacy zabezpieczyli teren, odłączyli dopływ prądu do budynku w skrzynce z bezpiecznikami, zakręcili zawór na zbiorniku gazu i na budynku.

- Podano trzy prądy gaśnicze w natarciu do garażu, drewutni oraz na poszycie dachowe. Zadysponowano dodatkowe zastępy. Ewakuowano samochody osobowe z garażu, które uległy częściowemu zniszczeniu, a także mienie znajdujące się na parterze oraz piętrze budynku - relacjonują funkcjonariusze PSP.

Z drabin przenośnych i drabiny mechanicznej strażacy rozbierali poszycie dachu i gasili je. Pożar był trudny do opanowania ze względu na wielowarstwową konstrukcję poszycia i szybko rozprzestrzeniający się ogień. Działań nie ułatwiał także brak dostępu do ujęcia wody na miejscu. Była ona dowożona z hydrantów, znajdujących się około 300 i 500 metrów dalej, a także pobierana z cysterny z OSP Mystków.

- Dalsze działania polegały na dogaszaniu palącego się poddasza oraz poszycia dachowego z równoczesną jego rozbiórką. Usunięto panele słoneczne znajdujące się na dachu i spalone elementy z wnętrza budynku - informują strażacy.

Na koniec budynek został sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej, a z piwnicy wypompowano nagromadzoną tam w trakcie działań wodę.

Jak dodają strażacy, przyczyna pożaru jest nieustalona.

fot. PSP w Nowym Sączu / Klaudia Kulak

film: Klaudia Kulak

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.