Święta za murami Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Święta za murami Zakładu Karnego w Nowym Sączu

Zaglądamy za mury Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Dla ludzi skazanych Święta Wielkanocne są równie istotnym momentem jak dla tych żyjących na wolności. Pracownicy jednostki dokładają starań, aby umożliwić osadzonym spędzanie tych chwil w możliwie najlepszych warunkach.

Kurs „Alpha”

Izolacja penitencjarna w żadnym stopniu nie odbiera możliwości duchowego wzmacniania. W trakcie roku odbywa się wiele spotkań – także tych ze znanymi sądeczanami, którzy za zgodą dyrektora mają możliwość aktywizowania osadzonych. Jednym z przykładów jest seria spotkań „Alpha”, którym przewodniczy s. Małgorzata Słomka z Piwnicznej-Zdroju. Towarzyszą jej między innymi: ks. Hieronim Kosiarski z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu czy znany przedsiębiorca Józef Pyzik. „Alpha” jest serią spotkań wyjaśniających podstawy wiary chrześcijańskiej. Każde spotkanie podejmuje inny temat dotyczący wiary i daje możliwość dyskusji. Każde jest inne, choć są trzy elementy, które pojawiają się zawsze: posiłek, wykład, dyskusja. Kurs „Alpha” cieszy się w sądeckiej jednostce penitencjarnej sporym zainteresowaniem.

Żyją w izolacji, ale są aktywni duchowo

Zakład Karny w Nowym Sączu jak każda jednostka penitencjarna daje dowolność w kontekście wyznaniowym. Skazani mają możliwość kultywowania tradycji związanych z potrzebami religijnymi poszczególnych osób – bez względy czy są wyznawcy rzymsko-katoliccy, zielonoświątkowi czy prawosławni.

Kpr. Karolina Janik-Dorula, która w sądeckiej jednostce sprawuje funkcję rzecznika prasowego, przybliża, jak dokładnie wyglądają Święta Wielkanocne przy ulicy Pijarskiej 1. (…)

Cały tekst przeczytasz w najnowszym wydaniu DTS – bezpłatnie pod linkiem:  

 

Reklama