Światło z Betlejem już w drodze do Nowego Sącza. Za kilka dni może być w Twoim domu

16 grudnia 2019, w kościele na Zabełczu odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Sądeccy harcerze przekażą mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju – symbol braterstwa narodów. 15 grudnia światełko zostanie przeniesione przez granicę polsko – słowacką. Tego samego dnia w Krakowie po uroczystej mszy w Królewskiej Katedrze na Wawelu, zostanie posłane dalej m.in. na Ukrainę i do krajów Skandynawskich. Harcerze z sądeckiego Hufca będą, jak co roku, roznosić Światełko po parafiach w Nowym Sączu i okolicznych miejscowościach. Miejsca, w których można odebrać Światełko dostępne są pod adresem: https://swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla/

wsb3

Historia tej tradycji zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień obiega świat, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty.

„Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami” – pisze Jakub Belski z Komendy Hufca ZHP Nowy Sącz. – Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]