"Mój Świat". Promocja książki w Muzeum Okręgowym

- Bez kompleksów proszę pani! Ja myślę i tworzę po polsku i wcale się tego nie wstydzę! Jak się to komuś nie podoba, to nie. Ale o dziwo! Podoba się! - powiedziała Lidia Duda - Groblicka o polskim malowaniu w Australii w listopadzie 2003 roku. 11 października (środa) o godz. 17 w Domu Gotyckim przy ul. Lwowskiej 3 w Nowym Sączu, odbędzie się promocja publikacji pod redakcją Bogumiły Żongołłowicz pt. "Mój Świat". 

Renault2

- Lidia Duda - Groblicka ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych prezentowanych w Australii, Londynie i Nowym Sączu. Tworzyła przede wszystkim w technice drzeworytu, w której powstały jej najbardziej znane dzieła. Jej dzieła mocno zakorzenione są w polskiej sztuce ludowej, która wywarła największy wpływ na indywidualny styl artystki - mówi Edyta Ross - Pazdyk z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

- Jej prace zawierają dużą dozę odniesień autobiograficznych, związanych zwłaszcza z domem rodzinnym w Nowym Sączu, ale również odzwierciedlających jej tęsknotę za Polską, miłość do natury czy późniejsze zaangażowanie w sprawy społeczne - dodaje.

Lidia Duda - Groblicka urodziła się w Żółkwi w 1933 r. W 1944 wraz z rodzicami i rodzeństwem przyjechała do Nowego Sącza, rodzinnego miasta matki. Po wojnie zaczęła naukę w II LO im. Marii Konopnickiej. Pod koniec nauki w szkole średniej, zaczęła pobierać lekcje u znanej sądeckiej malarki Ewy Harsdorf, która przygotowywała ją do egzaminów wstępnych na krakowską Akademię Sztuk Pięknych.

W latach 1951 - 1957 studiowała tam na wydziale grafiki u prof. Ludwika Gardowskiego. W 1958 r. po ukończeniu studiów wyjechała do Londynu, gdzie poznała swego przyszłego męża Tadeusza Groblickiego. W 1965 r. Grobliccy wyjechali do Australii i zamieszkali w Adelajdzie. Lidia poznała tam Rachel Biven, właścicielkę galerii, która wprowadziła prace sądeckiej artystki na tamtejszy rynek sztuki.

W 1967 r. Lidia wstąpiła do Królewskiego Towarzystwa Sztuki Południowej Australii i zaczęła regularnie wystawiać zarówno na ekspozycjach organizowanych przez tę instytucję, jak i w galeriach prowadzonych przez Biven. Artystka zmarła w Adelajdzie w 2012 r.

Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. 

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.