„Mój Świat”. Promocja książki w Muzeum Okręgowym

– Bez kompleksów proszę pani! Ja myślę i tworzę po polsku i wcale się tego nie wstydzę! Jak się to komuś nie podoba, to nie. Ale o dziwo! Podoba się! – powiedziała Lidia Duda – Groblicka o polskim malowaniu w Australii w listopadzie 2003 roku. 11 października (środa) o godz. 17 w Domu Gotyckim przy ul. Lwowskiej 3 w Nowym Sączu, odbędzie się promocja publikacji pod redakcją Bogumiły Żongołłowicz pt. „Mój Świat”. 

PROTKASA3

– Lidia Duda – Groblicka ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych prezentowanych w Australii, Londynie i Nowym Sączu. Tworzyła przede wszystkim w technice drzeworytu, w której powstały jej najbardziej znane dzieła. Jej dzieła mocno zakorzenione są w polskiej sztuce ludowej, która wywarła największy wpływ na indywidualny styl artystki – mówi Edyta Ross – Pazdyk z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

– Jej prace zawierają dużą dozę odniesień autobiograficznych, związanych zwłaszcza z domem rodzinnym w Nowym Sączu, ale również odzwierciedlających jej tęsknotę za Polską, miłość do natury czy późniejsze zaangażowanie w sprawy społeczne – dodaje.

Lidia Duda – Groblicka urodziła się w Żółkwi w 1933 r. W 1944 wraz z rodzicami i rodzeństwem przyjechała do Nowego Sącza, rodzinnego miasta matki. Po wojnie zaczęła naukę w II LO im. Marii Konopnickiej. Pod koniec nauki w szkole średniej, zaczęła pobierać lekcje u znanej sądeckiej malarki Ewy Harsdorf, która przygotowywała ją do egzaminów wstępnych na krakowską Akademię Sztuk Pięknych.

W latach 1951 – 1957 studiowała tam na wydziale grafiki u prof. Ludwika Gardowskiego. W 1958 r. po ukończeniu studiów wyjechała do Londynu, gdzie poznała swego przyszłego męża Tadeusza Groblickiego. W 1965 r. Grobliccy wyjechali do Australii i zamieszkali w Adelajdzie. Lidia poznała tam Rachel Biven, właścicielkę galerii, która wprowadziła prace sądeckiej artystki na tamtejszy rynek sztuki.

W 1967 r. Lidia wstąpiła do Królewskiego Towarzystwa Sztuki Południowej Australii i zaczęła regularnie wystawiać zarówno na ekspozycjach organizowanych przez tę instytucję, jak i w galeriach prowadzonych przez Biven. Artystka zmarła w Adelajdzie w 2012 r.

Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. 

 

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

W siedzibie spółki Newag w Nowym Sączu, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zaprezentowano działanie nowoczesnego toru testowego, który powstał w ramach najnowszych inwestycji nowosądeckiego producenta taboru szynowego.

Najczęściej wyświetlane
Cechini

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]