Stypendia od Wiśniowskiego rozdane. W sądeckim elektryku zrealizują innowacyjne projekty

Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu w styczniu po raz kolejny uzyskało tytuł najlepszego technikum w Polsce. Jak przystało na najlepszą szkołę, uczniowie elektryka wyróżniają się niezwykłymi pomysłami. W najbliższym czasie 11 osób będzie mogło zrealizować swoje innowacyjne projekty dzięki wsparciu finansowemu firmy Wiśniowski.

"Młode Talenty" to program stypendialny realizowany przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk w którym fundatorem jest sądecki producent bram i ogrodzeń.

- Z Elektrykiem i ze Stowarzyszeniem Sądecki Elektryk związani jesteśmy już od kilku dobrych lat. Wspieramy jak możemy - mówiła Krystyna Pierzchała, specjalista ds. komunikacji marketingowej firmy Wiśniowski. - Wierzymy, że rozwój młodych talentów przyniesie korzyść nie tylko im, ale także nam. Inwestowanie w potencjał młodych pozwoli na pewno rozwinąć jakąś technologię, która być może zostanie wykorzystana i u nas.

W ciągu roku organizowane są dwie tury programu stypendialnego: w styczniu i we wrześniu. Na realizację każdej z nich przeznacza się 5000 złotych. Do obecnej edycji zgłosiło się dwunastu uczniów. Jedenaście wniosków zostało zaakceptowanych przez komisję.

- Cały styczeń przyjmowaliśmy wnioski stypendialne. Uczniowie we wniosku musieli wykazać, że mają średnią powyżej 3,5 z przedmiotów zawodowych i matematyki oraz opisać, co chcieliby zrobić wraz z zaznaczeniem kosztorysu - tłumaczy Marek Ryglewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia "Sądecki Elektryk".

Dyrektor szkoły, Walenty Szarek jest bardzo dumny ze swoich uczniów.

- Bardzo sobie cenie ludzi, którzy czymś żyją, którzy oprócz nauki na dobrym poziomie chcą jeszcze zrobić coś dodatkowego, tworzyć nowe rozwiązania. Co roku są nowe osoby, z czego się bardzo cieszę.

Stypendium ma częściowo pokryć koszt realizacji uczniowskich pomysłów. Kwota, którą jednorazowo otrzymają młodzi ludzie to 400-500zł na osobę. Większość projektów realizowana jest w parach.

Wśród pomysłów w tej edycji programu stypendialnego znalazł się na przykład elektroniczny barman, inteligentny system bezpieczeństwa, łazik wielofunkcyjny czy aplikacja mobilna. Część z nich została już zaprezentowana podczas ostatniego Pikniku Naukowego, jednak dzięki wsparciu finansowemu urządzenia zostaną jeszcze udoskonalone i rozbudowane.

- Planujemy nasz projekt jak najbardziej rozwinąć, ale też zachowywać najnowsze, dostępne technologie. To wymaga dużo czasu, ale staramy się godzić wszystko z nauką i cieszymy się, że to właśnie dobre wyniki pomogły nam otrzymać takie stypendium - przyznaje Samuel Grabczak, który wraz z kolegą pracuje nad systemem automatyzacji domów.

- Chcemy zrobić mobilną aplikację, polegającą na rozkładach jazdy autobusów z podglądem na żywo. Będzie też bardzo zaawansowana graficznie i mam nadzieję, że większość osób z Nowego Sącza będzie z niej korzystać - mówi Katarzyna Poręba, jedyna dziewczyna w gronie stypendystów. - Jest dużo kosztów, ale myślę, że większość pokryje kwota ze stypendium. 

Mateusz Furtak chce wspólnie z kolegą stworzyć inteligentny system bezpieczeństwa.

Przeglądając Internet znaleźliśmy dużo podobnych projektów, ale nie dopracowanych. Postanowiliśmy, że zrobimy coś z czego będzie się dało normalnie korzystać, nie będzie miało 'luk'".

- Nasz projekt jest jeszcze tylko słowem, ale mamy już całą listę potrzebnych sprzętów - dodaje współtwórca projektu, Piotr Zbiński. - Kosztować to będzie więcej niż dostaniemy, ale i tak to jest już coś i jesteśmy bardzo wdzięczni. 

Uroczyste przekazanie umów stypendialnych odbyło się w piątek, 9. lutego. Jednym z warunków podpisanego przez uczniów dokumentu jest prezentacja gotowych projektów podczas jednego z najbliższych szkolnych wydarzeń. Pozostaje nam więc tylko czekać z niecierpliwością na efekty pracy młodych geniuszy. Życzymy powodzenia!

WIŚNIOWSKI3

1 comment

  1. OBRAZ MIASTA: Bernard Stawiarski: Szynobus nie spełni swojej roli; Sadeczanin.info: Jakie szanse na rządzenie sądeckim ratuszem mają obecni wiceprezydenci? - Twój Sącz 14 Luty, 2018 at 15:18 Odpowiedz

    […] DTS24.PL „Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu w styczniu po raz kolejny uzyskało tytuł najlepszego technikum w Polsce. Jak przystało na najlepszą szkołę, uczniowie elektryka wyróżniają się niezwykłymi pomysłami. W najbliższym czasie 11 osób będzie mogło zrealizować swoje innowacyjne projekty dzięki wsparciu finansowemu firmy Wiśniowski. „Młode Talenty” to program stypendialny realizowany przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk w którym fundatorem jest sądecki producent bram i ogrodzeń”. http://www.dts24.pl/stypendia-od-wisniowskiego-rozdane-w-sadeckim-elektryku-zrealizuja-innowacyjne-p… […]

Wypowiedz się w tej sprawie