,,Strzelcy” dumą regionu. MON: To najlepsza szkoła mundurowa w Polsce (zaprzysiężenie)

,,Strzelcy” dumą regionu. MON: To najlepsza szkoła mundurowa w Polsce (zaprzysiężenie)

Strzelcy, zaprzysiężenie, Nowy Sącz, Najlepsza Szkoła w Polsce

Zespół Szkół numer 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu to najlepsza szkoła w Polsce prowadząca oddziały przygotowania wojskowego, wojskowe certyfikowane klasy mundurowe. Wyróżnienie przyznał wczoraj sądeckiej placówce Minister Obrony Narodowej. To był kolejny powód do świętowania podczas dzisiejszych uroczystości zaprzysiężenia dwustu nowych ,,Strzelców”. – Jestem szczęściarzem... – mówił bryg. Sławomir Szczerkowski, dyrektor szkoły i komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec”- Organizacji Społeczno-Wychowawczej.

Równo o godzinie 12:00 przy Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu (ul. Królowej Jadwigi 29) odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu stworzonego przez mgr Morsa „Rola Podhalańczyków w walce o niepodległość na muralu w Nowym Sączu” oraz przysięga strzelecka strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz. O muralu pisaliśmy w tekście: Mural autorstwa Mgr Morsa ozdobił budynek Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków.

– Jak wiecie Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz, która istnieje już 31 lat i wpisuje się w historię miasta, w 2005 roku połączyła siły z Zespołem Szkół numer 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.  Wspólnie z dyrektor Antoniną Dzikowską podjęliśmy tę decyzję, a pani dyrektor wyraziła zgodę na powstanie pierwszej klasy mundurowej. Wtedy powiedziałem, że dam sobie obciąć obydwie ręce, że ta inicjatywa osiągnie sukces, że będą chętni. Zaczynaliśmy od jednej klasy. Dzisiaj mamy stan osobowy bardzo silnego batalionu. Jest nas, jeżeli chodzi o mundur, najwięcej w Nowym Sączu – mówił podczas zaprzysiężenia nowych ,,Strzelców” komendant Sławomir Szczerkowski.

Dyrektor szkoły zwrócił uwagę, że ,,Strzelcy” od lat zasilają służby mundurowe –  Straż Graniczną, Wojsko Polskie, Straż Pożarną, Policję, Służbę Więzienną, Celno-Skarbową i wiele innych.

Najlepsza szkoła w Polsce

Wczoraj odbyło się 11. Forum Szkół Klas Mundurowych organizowane przez Ministra Obrony Narodowej. Podczas tego wydarzenia wszystkie szkoły prowadzące oddziały przygotowania wojskowego, wojskowe certyfikowane klasy mundurowe, spotykają się i następuje podsumowanie działalności. Omawiane jest funkcjonowanie szkół, wyniki w szkoleniu i efekty pracy.

W Polsce jest blisko 300 szkół realizujących program oddziałów przygotowania wojskowego. Nowosądecka szkoła jest jedną z nich. W dniu wczorajszym Minister Obrony Narodowej wyróżnił 16 najlepszych szkół w poszczególnych województwach pod względem najlepszych wyników w rekrutacji do Sił Zbrojnych, w działalności i sukcesach szkoleniowych. Wśród docenionych znalazł się Zespół Szkół numer 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu z tytułem ,,Najlepsza Klasa 2022″. To nie wszystko. Minister wyróżnił ryngrafem trzy najlepsze szkoły w Polsce. Zespół Szkół numer 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu został okrzyknięty najlepszą w całym kraju.

– Jestem szczęściarzem, któremu dane jest pracować z tak fantastycznymi ludźmi, którzy tutaj są. Proszę spojrzeć na młodzież, która sama chce, przygotowuje się do takich dni jak dzisiaj, szkoli się, pracuje, jeździ na zawody… – mówił wzruszony komendant Szczerkowski.

Dyrektor szkoły podkreślał, że równie wspaniała jak młodzież, jest kadra nauczycielska, z którą ma zaszczyt pracować. Bryg. Szczerkowski zaznaczał także ogromną rolę wspierających rodziców, pracowników administracyjnych i obsługi. Przypomniał także, że ,,Strzelcy” systematycznie odnoszą sukcesy, znajdując się w czołówce i wygrywając wiele konkursów z zakresu chociażby strzelania czy wiedzy.

– Chciałbym żebyśmy wszyscy pamiętali o tym, że tradycja i patriotyzm, to nie uroczystości i pomniki, a codzienna praca i zaangażowanie – dodał bryg. Sławomir Szczerkowski.

200 nowych ,,Strzelców”

Uroczystość zaprzysiężenia dwustu nowych ,,Strzelców” uświetniła swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

„Wstępując w szeregi Związku Strzeleckiego przyrzekam i ślubuję: Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nad wszystko inne, wyższe dla mnie będzie; niepodległości Jej zawsze bronić gotów będę do ostatniej kropli krwi; służyć będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą. Przyrzekam i ślubuję: powinności moje, jako członka Związku Strzeleckiego z dobrą wolą i wiarą wypełniać; prawa strzeleckiego gorliwie przestrzegać; rozkazy przełożonych w Związku Strzeleckim karnie i chętnie wykonywać. Wszystko, co teraz przyrzekam, w sumieniu moim do głębi zważyłem, że tych przyrzeczeń dotrzymałem – przysięgam, a przysięgę moją stwierdzam uroczystym słowem honoru żołnierza, obywatela i wolnego uczciwego człowieka. Tak mi dopomóż Bóg” – tymi słowami 200 nowych ,,Strzelców” złożyło uroczystą przysięgę.

Fot. Adrian Maraś

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama