Strefa zmywania w kuchni – jak ją zaaranżować?

Strefa zmywania w kuchni – jak ją zaaranżować?

Kuchnia dzieli się na parę newralgicznych miejsc, w których najwięcej pracujemy. Jednym z nich jest tzw. mokra strefa – czyli okolice zlewozmywaka i zmywarki. W tym miejscu wykonujemy chyba najwięcej czynności związanych z przygotowywaniem jedzenia. Jak ją zaaranżować, aby strefa zmywania w kuchni była funkcjonalna, a przy tym ładnie wyglądała?

Jak zorganizować kuchnię pod względem funkcjonalności?

Jednym z podstawowych założeń urządzania kuchni jest wyznaczenie trójkąta roboczego z urządzeń AGD: lodówki, płyty i zlewozmywaka. Każde z nich powinno mieć wokół siebie przestrzeń, która będzie dostosowana do jego funkcji.

  • Blisko lodówki dobrze mieć blat, na którym położymy zakupy, żeby je schować do chłodziarki. Tak samo wyłożymy na niego produkty przed posiłkiem.
  • Płyta grzewcza musi być oddzielona od ściany i zlewozmywaka. Po obu jej stronach powinna zostać zachowana przestrzeń, żeby móc położyć produkty do gotowania lub smażenia, odkładać łyżkę lub szpatułkę oraz wykładać gotowe dania. Nie powinno się jej montować blisko zlewu również dlatego, żeby uniknąć przypadkowego chlapnięcia wodą np. na patelnię z gorącym tłuszczem.
  • Zlewozmywak może być w różnych miejscach kuchni. Obok niego lub nad nim potrzeba miejsca na odkładanie umytych naczyń, a pod nim jest często kosz i zmywarka.

W tym artykule szczegółowo opiszemy, jak powinna wyglądać strefa zmywania w kuchni.

Zlewozmywak granitowy półtorakomorowy KGS N 8061 1,5B DEEP BLACK
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/ZLEWOZMYWAK-GRANITOWY-kgs-n-8061-1-5b-deep-black.html)

Zlewozmywak – najważniejszy element

Mokra strefa zaczyna się od zlewu. To, gdzie planujemy go umieścić, wyznacza miejsce, gdzie znajdą się pozostałe elementy wyposażenia przestrzeni związanej z użyciem wody. W jakich przestrzeniach może się znaleźć?

  • Zlew pod ścianą. To najczęstszy sposób montowania zlewozmywaka. Ścianę nad nim wykańcza się płytkami, szkłem lacobel albo innym materiałem odpornym na wodę (modne są też płyty laminowane, fornirowane albo cegły). Umieszczenie zlewu w takim miejscu jest o tyle wygodne, że jeśli pochlapiesz naokoło, zabrudzisz tylko ścianę i blat. W takim układzie możesz również zamontować suszarkę na naczynia w szafce nad zlewozmywakiem.
  • Zlew pod oknem. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Strefa zmywania w kuchni pod oknem z pewnością zapewnia przyjemne doznania wizualne podczas mycia naczyń lub przygotowywania produktów. W tym układzie bateria kuchenna musi być tak dopasowana, aby nie blokowała skrzydeł okna. Przeciwnicy rozwiązania zwracają uwagę, że łatwo zabrudzić szyby.
  • Zlew na wyspie kuchennej. To układ nie do każdej aranżacji. Wyspa kuchenna ze zlewem powinna być stosunkowo szeroka – aby ewentualne mydliny spadły na jej blat, a nie do salonu. W związku z tym pomieszczenie, w którym jest kuchnia, musi być obszerne. Niekiedy na wyspie znajdują się i płyta, i zlew. Wtedy jest ona naprawdę okazała.
  • Zlew w szafce. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale w niektórych eleganckich (i drogich!) kuchniach jest stosowane takie rozwiązanie. Zlewozmywak można ukryć za frontem – przesuwnym lub chowanym w ściance szafy. Gdy właściciel rzadko z niego korzysta, nie ma potrzeby eksponowania tego elementu.

Zlew stalowy KSS U 61.1 1B SS GUN METAL
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/zlewozmywak-kss-u-61-1-1b-ss-gun-metal.html)

Strefa zmywania w kuchni – dobra aranżacja

Gdy zaplanujesz miejsce montażu zlewozmywaka, czas na wybór konkretnych produktów. Zastanów się, jaki chcesz zlew – dwukomorowy, jednokomorowy, a może półtorakomorowy. Jego wielkość zależy od tego, czy planujesz montować zmywarkę i jak dużą masz rodzinę. Obecnie prym wiodą zlewy jednokomorowe. Nawet jeśli w kuchni jest tylko mała zmywarka, zlew dwukomorowy raczej nie będzie przydatny.

Pomyśl, czy zlewozmywak ma mieć ociekacz. Przydaje się on do suszenia naczyń i odkładania umytych produktów spożywczych. Zamiast niego możesz postawić lub zamontować suszarkę. To potrzebny element, bo ręczne zmywanie naczyń na pewno cię nie ominie.

Kolejnym niezbędnym w pobliżu urządzeniem jest zmywarka do zabudowy. Wybierz, czy wolisz wersję szerszą (60 cm) czy węższą (45 cm). To zależy od liczby domowników i ilości wykorzystywanych naczyń. Dobrze zamontować ją niedaleko zlewu, bo często przed włożeniem zastawy do zmywarki trzeba wylać resztę napojów albo przepłukać talerze.

Zostaw wolną część blatu nad zmywarką lub blisko niej. Tam będziesz wykładać umyte naczynia.

Pod zlewem w każdym polskim domu jest… kosz na śmieci. To nie tylko kwestia przyzwyczajenia. Taki układ ułatwia obróbkę produktów przed gotowaniem oraz sprzątanie po posiłkach. Obecnie szafka z koszem często jest zastępowana wysoką szufladą. To bardzo wygodne rozwiązanie. W takiej szufladzie możesz ustawić parę pojemników – na śmieci zmieszane oraz do segregacji szkła, plastiku, papieru i odpadów tzw. bio.

To są niezbędne elementy, w które powinna być wyposażona strefa zmywania w kuchni.

Zmywarka do zabudowy KDI 4643.1
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/zmywarka-do-zabudowy-kdi-4643-1.html)

Akcesoria – te potrzebne i te przydatne

Niezbędnym elementem wyposażenia kuchennej strefy mokrej jest bateria. Dopasuj ją do swoich potrzeb i do wyglądu zlewozmywaka. Aby zwiększyć wygodę mycia dużych garnków, warzyw, a nawet samego zlewu, rozważ wybór baterii z wyciąganą wylewką. Inną opcją jest elastyczna wylewka, również umożliwiająca wygodne manewrowanie.

Wyciągane sitko do zlewozmywaka – wiele modeli jest już wyposażonych w taki detal. Jeśli nie masz go w zestawie ze swoim zlewem, możesz je dokupić. Zatrzymuje ono resztki jedzenia, żeby nie wpadły do odpływu. Później wystarczy je tylko wyciągnąć i wyrzucić zawartość.

Automatyczny korek to kolejny gadżet, który znacznie usprawni pracę w strefie mokrej. Sprawdza się, gdy nie chcesz zanurzać rąk w zlewie wypełnionym brudną wodą i po omacku szukać korka zatykającego odpływ.

Coraz częściej przy zlewozmywakach jest też montowany mały kranik do przefiltrowanej wody. Gdy pod zlewem zamontujesz filtr do wody, możesz ją brać prosto z kranu. Niektóre baterie mają już podwójną funkcję – leją wodę zwykłą lub przefiltrowaną po naciśnięciu odpowiedniej dźwigni.

Pozostają jeszcze drobne przedmioty, bez których strefa zmywania w kuchni wydaje się niepełna. To dozowniki na płyn do naczyń, gąbki, myjaki, szczoteczki itp. Najlepiej przygotować na nie stojaki, w których będą się ładnie prezentować. Poza tym w pobliżu przyda się szafka na detergenty i akcesoria, w której schowasz zapas produktów.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama