Strażacy sprawdzają piwnice pod kątem ich przydatności jako miejsc schronienia

Strażacy sprawdzają piwnice pod kątem ich przydatności jako miejsc schronienia

schronienie, schron, miejsca schrony, Sądecczyzna

Strażacy sprawdzają piwnice w budynkach użyteczności publicznej pod kątem ich przydatności jako schronienia w przypadku zagrożenia wojną, czy klęskami żywiołowymi. Akcja przeprowadzana jest w całej Polsce na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka potwierdza, że takie działania są prowadzone przez sądeckich strażaków.

– Wykonujemy takie czynności, jednak po szczegóły odsyłam do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. My w tym temacie nie udzielamy informacji – oznajmił w rozmowie z naszą redakcją komendant Paweł Motyka.

Zadanie strażaków polega na rozpoznaniu i inwentaryzacji piwnic, które mogą posłużyć jako miejsca schronienia. Jak poinformował w mediach wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, akcja sprawdzania schronów i miejsc ukrycia potrwa dwa miesiące.

– Będziemy przez dwa miesiące to solidnie wizytować, także inne obiekty, które można przystosować do tego czasu i będą stosowne komunikaty po zakończeniu tej inwentaryzacji (…). W całym kraju jest 62 tysiące schronów. Przynajmniej tak zadeklarowały jednostki tym zarządzające, w głównej mierze samorządy. Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, żeby je przystosować do użytku – poinformował PAP wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

Polityk przekonuje, że jest to działanie rutynowe, które zostało wcześniej zaplanowane i ma związek z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej. Wiceminister Wąsik zapewnia, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona.

– Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę, ale Polska jest krajem bezpiecznym – dodał Maciej Wąsik.

Czytaj także: Seria zderzeń na „dzikim rondzie”. Kilka osób trafiło do szpitala

Fot. ilustracyjne arch.dts24.pl/
PSP Nowy Sącz 
Źródło: własne/ PAP/
Polsat News
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama