,,Stop segregacji mieszkańców”. ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” złożyło petycję do dwóch sądeckich gmin

,,Stop segregacji mieszkańców”. ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” złożyło petycję do dwóch sądeckich gmin

petycja, uchwała, segregacja COVID-19

Członkowie sądeckiego stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” złożyli w gminach Podegrodzie i Gródek nad Dunajcem petycję z wnioskiem o przyjęcie przez radnych uchwał przeciwko segregacji mieszkańców na zaszczepionych i niezaszczepionych. Przedstawiciele Ruchu Narodowego chcą by samorządy przeciwstawiły się dyskryminacji osób niezaszczepionych na COVID-19, zwłaszcza osób w wieku szkolnym. Działacze nie wykluczają rozszerzenia akcji na kolejne gminy.

Prezes stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie”, a jednocześnie sekretarz małopolskiego Ruchu Narodowego Wojciech Jaskółka podkreśla, iż inicjatywę podjęło w dwóch gminach, gdyż ich mieszkańcy prosili o interwencję.

– Chcemy podkreślić, iż nasza inicjatywa wynika z niepokojących wieści, które docierają z zachodnich krajów, gdzie osoby niezaszczepione na Covid-19 nie są wpuszczane do miejsc pracy, obiektów handlowych, gastronomicznych, obiektów związanych z wypoczynkiem, rekreacją i kulturą. Co więcej, w Polsce w wielu zakładach pracy, placówkach medycznych stosowany mniej lub bardziej formalny podział na osoby zaszczepione i niezaszczepione na covid19 oraz dyskryminacja osób należących do tej drugiej grupy – zaznacza Wojciech Jaskółka.

Sekretarz małopolskiego Ruchu Narodowego przypomina, że w sejmie od czerwca 2021 r. czeka projekt ustawy ,,Stop segregacji sanitarnej” zgłoszony przez przez koło poselskie Konfederacji oraz kilku posłów Zjednoczonej Prawicy. Do dzisiaj projekt ten nie doczekał się wprowadzenia do porządku obrad. Przedstawiciel stowarzyszenia zwraca uwagę na fakt, iż w zakresie kompetencji samorządów lokalnych leży również stanowienie prawa miejscowego o charakterze kierunkowym.

– Wzywamy radnych, aby przyjęli stosowne uchwały deklarujące niedyskryminowanie mieszkańców ze względu na poddawanie się lub niepoddawanie się jakimkolwiek procedurom medycznym. Postulujemy w szczególności równy dostęp do usług publicznych, do obiektów użyteczności publicznej – które podlegają samorządowi gminy – apelują działacze Ruchu Narodowego.

Narodowcy nie zgadzają się na jakąkolwiek dyskryminacje ludzi ze względu na poddanie się procedurom medycznym polegającym na przyjęciu szczepionek.

– Zwłaszcza że ich skuteczność i działania niepożądane nie zostały wiarygodnie udokumentowane, a ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej za skutki ich przyjmowania nie biorą na siebie ani rządzący ani nawet ich producenci – zaznacza Wojciech Jaskółka, sekretarz małopolskiego Ruchu Narodowego.

Stop dyskryminacji

Przedstawiciele stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” w piśmie do radnych przypominają, że zgodnie z 32. artykułem Konstytucji Rzeczypospolitej, ,,wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Działacze sądeckiego Ruchu Narodowego powołują się również na postanowienia rezolucji Rady Europy przyjętej 27. 01. 2021 roku, zgodnie z którymi należy dopilnować, aby obywatele zostali poinformowani, że szczepienie nie jest obowiązkowe i że nikt nie jest politycznie, społecznie lub w inny sposób naciskany, aby się zaszczepić. Komisja Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju przyjęła, że należy ,,zadbać, aby nikt nie był dyskryminowany z powodu braku szczepienia, z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia lub braku chęci szczepienia.”

Propozycja uchwały przesłanej do radnych gmin Podegrodzie i Gródek nad Dunajcem zawiera pięć punktów dotyczących działań samorządów zmierzających do przeciwstawienia się próbom segregacji mieszkańców na zaszczepionych i niezaszczepionych i dyskryminacji osób, które nie poddały się szczepieniu.

,,Zabrania się podległym gminie jednostkom pomocniczym, spółkom, organizacjom, stowarzyszeniom i wszelkim innym podmiotom, by jako pracodawcy czy też zleceniodawcy, ograniczali jakiekolwiek prawa, możliwości awansu lub rozwoju zawodowego  swoim pracownikom, wolontariuszom i innym osobom sobie podległym” – czytamy w propozycji uchwały.

Uchwała zakłada, że decyzja o nieprzyjmowaniu szczepionki na COVID-19 lub poddaniu się innym dowolnym procedurom nie będzie stanowiła przeszkody do zawarcia lub przedłużenia umowy, szczególnie tej dotyczącej pracy. Ponadto gmina i jej podległe podmioty nie będą ograniczać korzystania z gminnych obiektów lub urządzeń użyteczności publicznej mieszkańcom lub turystom niezaszczepionym.

– Liczymy na ich rozsądek radnych – podsumował Wojciech Jaskółka ze stowarzyszenia ,,Zjednoczenie Wszechpolskie”.

Poniżej dokumenty w oryginale.

Fot. ,,Zjednoczenie Wszechpolskie” 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama