Statystycznie przed obrazem w muzeum spędzamy osiem sekund. Dlaczego?

Statystycznie przed obrazem w muzeum spędzamy osiem sekund. Dlaczego?

W sobotę, 27 kwietnia, o godz. 12, w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu odbędzie się godzinne spotkanie wokół wybranych dzieł sztuki w ramach IX ogólnopolskiej edycji Dnia Wolnej Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest „Miłość”.

Goście będą kontemplować pięć dzieł: J. Stepik, Polska w kajdanach, 2. poł. XIX w.; Czesław Gałużny, Panna młoda, 2000; Barbara Dyoniziak-Strauss, Pocałunek, 1994; Eugeniusz Miśkowiec, Janko Muzykant, 1943; Mieczysław Bogaczyk, Macierzyństwo, 1982.

Jak informują organizatorzy, Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku jednocześnie we wszystkich biorących w akcji instytucjach i trwa tylko godzinę. Tego dnia muzea zapraszają uczestników wydarzenia do oglądania pięciu dzieł sztuki. Będą przy nich obecne osoby, których zadaniem będzie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad oglądanymi dziełami. Nie będą jednak wygłaszać wykładu, ich celem jest sprowokowanie dyskusji wśród uczestników. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest „Miłość” (przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany z tym tematem).

– Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej – powoli i z refleksją zakochać się w sztuce – zachęcają organizatorzy.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama