Stary Sącz: zmarł profesor Marian Nowiński, twórca starosądeckich plenerów

Marian Nowiński był artystą o międzynarodowej sławie, profesorem Akademii Sztuk Pięknych stawianym w jednym rzędzie z Tadeuszem Kantorem i Franciszkiem Starowieyskim.

Ceniony na świecie twórca był nie tylko profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale również profesorem i dziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie.

Wystawiał malarstwo, grafikę, plakat, dzieła w technikach mieszanych i autorskich w wielu krajach Ameryki, Azji i Europy. Zaliczony został do „Mistrzów polskiej sztuki plakatu”.

Ceniony na świecie plastyk szczególnie upodobał sobie Stary Sącz.

Był pomysłodawcą (wraz z żoną, pochodzącą z Mostek, zmarłą w 2009 r. prof. Teresą Platą Nowińską), uczestnikiem i kuratorem artystycznym starosądeckich Międzynarodowych Plenerów Malarskich, które zawsze są bardzo ważnym artystycznym wydarzeniem w życiu miasta, gromadzą artystów z całego świata i wzbogaciły Stary Sącz w wiele wartościowych dzieł sztuki.

XII Międzynarodowy Plener Malarski właśnie trwa. Profesor Nowiński nie zdążył na niego dojechać.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 28 lipca o godz. 11:30 w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie (Ursynów, ul. Dereniowa 12), a pogrzeb o godz. 13:00 na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

***

Urodził się w 1944 roku w Brześciu nad Bugiem. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, a następnie w w Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk pięknych, dyplom w 1974 roku w zakresie grafiki projektowej i malarstwa u profesorów Henryka Tomaszewskiego i Stanisława Poznańskiego.

Dwukrotny stypendysta Rządu Włoskiego. Juror i komisarz krajowych i międzynarodowych konkursów, wystaw i plenerów. Twórca Teatru Jednego Znaku (TJZ).

Autor wielu albumów, książek i okolicznościowych publikacji multimedialnych, a także prac artystycznych i projektów dla ONZ i Unii Europejskiej.

Zaprojektował ponad 200 plakatów. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Austria, Szwecja, Francja, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Portugalia, Chiny, Japonia).

Dwa lata temu Rada Miejska na wniosek burmistrza Jacka Lelka uhonorowała prof. Mariana Nowińskiego złotą odznaką za zasługi dla Starego Sącza.

 

Fot. UM Stary Sącz. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.