Startuje IV liga, czas wielkich zmian

IV liga ropoczyna sezon

W najbliższy weekend rozgrywki wznowi IV liga. W roli beniaminka wystąpi m.in. Kolejarz Stróże.

Terminarz spotkań na najbliższy weekend:

IV LIGA, MAŁOPOLSKA-WSCHÓD:

Kolejka 1 – 7-8 sierpnia:

Watra Białka Tatrzańska – Sokół Słopnice, 7 sierpnia, 17:00

Tarnovia Tarnów – Limanovia Limanowa, 7 sierpnia, 17:00

Jarmuta Szczawnica – Okocimski KS Brzesko, 7 sierpnia, 17:00

Kolejarz Stróże – Glinik Gorlice, 8 sierpnia, 18:00

Radłovia Radłów – Bruk-Bet Termalica II Nieciecza, 7 sierpnia, 11:00

Dunajec Zakliczyn – Wierchy Rabka Zdrój, 8 sierpnia, 17:00

Skalnik Kamionka Wielka – Bocheński KS, 7 sierpnia, 18:00

Poprad Muszyna – Metal Tarnów, 7 sierpnia, 16:00

Lubań Maniowy – Wolania Wola Rzędzińska, 7 sierpnia, 16:00

 

Zasady awansów i spadków:

Niedawno decyzję o utworzeniu jednej małopolskiej IV ligi (dotychczas były dwie grupy) od sezonu 2022/2023. Wprowadzono nową V ligę (do tej pory bezpośrednio niższym poziomem rozgrywkowym była Klasa Okręgowa), która rozdzieli „okręgówkę” od IV ligi.

 

Wprowadzone zmiany (źródło MZPN Kraków):

Jedną 20-zespołową grupę IV ligi utworzą w sezonie 2022/2023:
a. zespoły do ósmego miejsca w każdej grupie. W sumie 15 drużyn, bowiem jedna po barażach awansuje do III ligi.
b. rezerwowa drużyna Wisły Kraków.
c. cztery drużyny wyłonione po spotkaniach barażowych (mecz i rewanż) z udziałem 8 mistrzów klas okręgowych (dwie pary dla wschodu i dwie dla zachodu).
Należy pamiętać o ewentualnych spadkach z III ligi, co może zmniejszyć ilość drużyn, które utrzymają się w IV lidze.

Dwie 16-zespołowe grupy V ligi – podzielone terytorialnie na wschód i zachód – utworzą w sezonie 2022/2023:
– drużyny, które zajmą w swoich grupach IV ligi miejsca od 9 do 18; w sumie 20 zespołów (10 ze wschodu + 10 z zachodu).
– cztery drużyny przegrane w barażach mistrzów klas okręgowych.
– wicemistrzowie 8 grup klas okręgowych.
W przypadku spadku lub spadków z III ligi awansuje do nowych V lig odpowiednio mniejsza ilość wicemistrzów klas okręgowych. O kolejności będzie decydował wskaźnik obliczony na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów.

Spadki z klas okręgowych (w przypadku spadku/ów z wyższej ligi – ilość spadkowiczów może być większa):
– Kraków 1, Kraków 2 i Kraków 3 – po 2 zespoły z każdej z grup
– Limanowa/Podhale – 2 zespoły
– Wadowice/Chrzanów/Oświęcim – 2 zespoły
– Gorlice/Nowy Sącz – 2 zespoły
– Bochnia/Brzesko – 2 zespoły
– Tarnów/Żabno – 3 zespoły

Awanse do klas okręgowych z klas A:
– Kraków 1, Kraków 2 i Kraków 3 – mistrzowie i wicemistrzowie sześciu klas A (Kraków 1, Kraków 2, Kraków 3, Myślenice, Olkusz, Wieliczka)
– Limanowa/Podhale – mistrzowie i wicemistrzowie klas A limanowskiej i podhalańskiej
– Wadowice/Chrzanów/Oświęcim – czterech mistrzów klas A: wadowickiej, suskiej, chrzanowskiej i oświęcimskiej
– Gorlice/Nowy Sącz – mistrzowie klas A gorlickiej i nowosądeckiej
– Bochnia/Brzesko – mistrzowie klas A z Bochni i Brzeska
– Tarnów/Żabno – mistrzowie klas A z Tarnowa i Żabna

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.