Pieniędzy na nowy most na ul. Kamiennej na razie brak. Trwa opracowywanie planu awaryjnego

22 czerwca z powodu uszkodzenia zamknięto most w ciągu ulicy Kamiennej w Nowym Sączu. Już wcześniej, w lutym, przeprowadzono przetarg na budowę nowej przeprawy. Okazuje się jednak, że środków na jej budowę na razie nie ma. Wczoraj (6 lipca) w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie w sprawie mostu. Uczestniczył w nim między innymi prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek.

wsb3

Już w listopadzie 2019 roku pisaliśmy TUTAJ o uszkodzonych dźwigarach mostu na rzeką Kamienicą. Wtedy jednak przeprawa nie została zamknięta, a jedynie wprowadzono ograniczenie ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

W kolejnych miesiącach stan mostu pogarszał się, a sytuacji nie poprawiały czerwcowe ulewne deszcze i wysoki stan wody w rzekach. 22 czerwca władze Nowego Sącza zadecydowały o całkowitym zamknięciu przeprawy zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszego.

Jak przypomina prezydent Ludomir Handzel, już przeprowadzona po listopadowym uszkodzeniu ekspertyza wykazała, że most nie nadaje się do naprawy.

- Natychmiast został przygotowany wniosek o środki powodziowe. Pan Wojewoda – za co dziś ponownie podziękowałem – wysoko ocenił wniosek i umiejscowił go na pierwszym miejscu zadań, które mają być realizowane w Małopolsce. 31 stycznia 2020 r. Pan Wojewoda przesłał listę tych zadań do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Równocześnie podległe mi służby przygotowały i przeprowadziły przetarg (luty 2020 r.) na wykonanie nowego mostu wraz z mostem tymczasowym, który miał służyć mieszkańcom na czas budowy - relacjonował wczoraj w oficjalnym komunikacie prezydent Nowego Sącza.

Podczas wczorajszego spotkania Wojewoda Piotr Ćwik poinformował, że w 2020 roku miasto nie otrzyma jednak środków na budowę nowego mostu, ponieważ zostały one przeznaczone na sprawy związane z epidemią. W związku z tym władze Nowego Sącza oraz gminy Kamionka szukają innych rozwiązań.

- Skierujemy wniosek do Wojska Polskiego (którego przedstawiciel również uczestniczył w spotkaniu) z zapytaniem o możliwość wykonania tymczasowej przeprawy. Podejmiemy także działania w kierunku znalezienia alternatywnych rozwiązań, w tym montażu finansowego dla rozwiązań doraźnych. Razem z wójtem Kamionki Wielkiej zdajemy sobie sprawę ze skali utrudnień dla mieszkańców i przedsiębiorców. Czas oraz środki będą decydowały o podjętych decyzjach - wyjaśnia prezydent Handzel.

fot. Jerzy Cebula

FORDDOSLAT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.