Solidne tunele foliowe – czym się powinny charakteryzować?

Solidne tunele foliowe – czym się powinny charakteryzować?

Tunele foliowe pozwalają uprawiać warzywa od przedwiośnia do późnej jesieni (a czasem nawet przez cały rok) – także w naszym umiarkowanym klimacie. Chronią rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i szkodnikami. Jednym z warunków obfitych i pysznych plonów oraz komfortowej pracy jest solidny tunel foliowy. Czym charakteryzują się dobre tunele foliowe?

Czym różnią się od siebie tunele foliowe?

Tunele foliowe to proste, lekkie, mobilne, łatwe w montażu konstrukcje, przeznaczone do uprawiania różnych gatunków roślin. Wykorzystywane są w ogrodnictwie od wielu lat, zwłaszcza przez amatorów i półprofesjonalistów. Muszą być zbudowane tak, aby skutecznie chronić rośliny przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, a jednocześnie zapewniać im dostęp do światła i świeżego powietrza. Dostępne na rynku tunele foliowe różnią się od siebie m.in. rozmiarem, kształtem, techniką wykonania i materiałami użytymi w produkcji.

Mały tunel foliowy ogrodowy Dollo Garden (2 × 3 m)

Po czym poznać, że budowa tunelu foliowego jest solidna?

Standardowa szklarnia ogrodowa foliowa składa się:

  • ze stelaża wykonanego z rurek metalowych lub plastikowych (rurki muszą być wytrzymałe, wiatroodporne i elastyczne);
  • z poszycia foliowego wykonanego z trwałego, odpornego na promienie UV materiału.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy lepsza jest konstrukcja z tworzywa sztucznego, czy z metalu. Głównymi zaletami plastikowego stelaża są: łatwość montażu, mobilność, lekkość, niska cena, odporność na korozję i proste czyszczenie. Natomiast konstrukcja metalowa jest bardziej wytrzymała, a tym samym stabilniejsza, co z pewnością docenią mieszkańcy wietrznych rejonów. Budowa tunelu foliowego na rurkach stalowych wymaga zabezpieczenia przed korozją. Zwróć uwagę, żeby rurki były grube. Optymalna średnica rurek to ok. 25 mm, a waga ok. 140 g/m2.

Dodatkowo solidne tunele foliowe posiadają:

  • szczelnie zamykane drzwi,
  • okna z moskitierami dla ochrony przed szkodnikami i owadami,
  • segmentową budowę (podział wnętrza na sekcje),
  • około 2 m wysokości, aby poruszanie się po wnętrzu było wygodne.

Wszystkie te cechy oferują małe tunele foliowe Dollo Garden, które można kupić bezpośrednio u producenta: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/tunele_foliowe_tunele_ogrodowe.html.

W tunelach foliowych Dollo Garden drzwi zabezpieczone są zamkiem błyskawicznym

tekst sponsorowany

Share on twitter
Share on facebook