Takich Słów i takiego Dialogu Nowy Sącz jeszcze nie widział.

Takich Słów i takiego Dialogu Nowy Sącz jeszcze nie widział.

Wydawać by się mogło, że chodzi o zwykłą konwersację. Jednak Iwona Bugajska – Bigos i jej byli studenci udowodnili, że sztuka nie potrzebuje dźwięku, by krzyczeć  do odbiorcy. Wystarczy wzrok i otwarty umysł.

W Muzeum Okręgowym, Dom Gotycki w Nowym Sączu do przyszłej niedzieli (23 lipca) można obejrzeć dwie niezwykłe wystawy: ,,Dialog” i ,,Słowa”.

Ich niezwykłość określa nie tylko artystyczny przekaz, ale przede wszystkim więź twórcza, która łączy byłych studentów z mentorką. Niecodziennie przecież się zdarza, aby absolwenci tak chętnie powracali do spotkań z nauczycielem akademickim.

– Łączy nas wspólna pasja. Utrzymywanie kontaktów wiąże się najczęściej z realizowanymi projektami, wystawami. Interesuje mnie też los absolwentów, cieszę się z ich sukcesów, wystaw, samodzielnej działalności, bardzo kreatywnych postaw oraz licznych osiągnięć– wyjaśnia dr sztuk plastycznych, Iwona Bugajska-Bigos.

Wystawa zatytułowana ,,Słowa” to indywidualny pokaz prac dr Iwony Bugajskiej-Bigos. Wystawa jest zbiorem prac z ostatnich lat, które łączy wspólny element – zagadnienie słów, liter w obrazie.

Owe słowa wyszyte na płótnie czy wytrawione w emalii tworzą intrygujące kompozycje, pobudzające do indywidualnej interpretacji i odbioru.

Autorskie rozwiązania w zakresie tkaniny artystycznej, łączone z haftem czy emalie, stanowią rzadko spotykaną formę artystycznej ekspresji. Prace można czasem odczytać dosłownie, czasem rozpoznać jedynie fragmenty zdań czy słów. Stanowią pewnego rodzaju zapis treści, artystyczną notatkę, wobec której trudno przejść obojętnie.

,,Dialog” natomiast to zbiorowa wystawa, do której dr Iwona Bugajska-Bigos zaprosiła swoich studentów i absolwentów.

– Bardzo istotne jest dla mnie, że nasze kontakty nie ograniczają się tylko do czasu studiów, który szybko mija. Edukacja na studiach artystycznych ma swój specyficzny charakter. Praca w małych grupach, indywidualne podejście do studenta przyczyniają się do tego, że szybko powstaje porozumienie między ambitnymi studentami, a wykładowcą. Wspólne przedsięwzięcia jak sympozja, międzynarodowe projekty są też sposobnością do wzajemnego rozwoju – mówi dr Iwona.

Prace m.in. Wandy Zaremby, Małgorzaty Kossakowskiej, Bogusława Juszkiewicza, Pauliny Gryzło, Roberta Janusa, Agnieszki Zych, Grażyny Kulig, Józefa Walczyka, Anny Polańskiej-Gawlak, Agnieszki Kasprzyk-Zygmunt, Anny Wilk  to tylko niektóre z interesujących propozycji, które można zobaczyć w muzeum.

Iwona Bugajska -Bigos urodziła się w Nowym Sączu. Jest doktorem sztuk plastycznych (ASP w Krakowie). Obecnie wykładowcą sądeckiej PWSZ, na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Uczestniczyła w 100 wystawach grupowych oraz była autorką 20 wystaw indywidualnych.

Ma w swoim dorobku liczne artykuły i publikacje dotyczące edukacji artystycznej i arteterapii. Jest autorką licznych międzynarodowych projektów artystycznych, realizowanych również z osobami niepełnosprawnymi. Ponadto organizowała międzynarodowe sympozjum oraz jest współredaktorką monografii np. „Współczesna arteterapia”.

Kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych istnieje w PWSZ w Nowym Sączu od 2007 roku. Proponuje kształcenie na dwóch specjalnościach: Sztuki wizualne z projektowaniem graficznym i fotografią oraz Edukacja artystyczna z terapią zajęciową i arteterapią. Cieszy się sporym zainteresowaniem.

-To bardzo satysfakcjonujące uczucie, gdy pracuje się z osobami autentycznie zainteresowanymi wybranym kierunkiem edukacji -kwituje dr Iwona Bugajska-Bigos.

fot: Małgorzata Kossakowska, Anna Gawlak-Polańska

 

Reklama