Słodko i ekologicznie! Łącki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich.

Słodko i ekologicznie! Łącki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich.

8 października w Sali Widowiskowo-Sportowej w Łącku zorganizowano pierwszy Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Sądecczyzny, Podhala, Ziemi Gorlickiej i Ziemi Limanowskiej. Organizatorem imprezy było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wespół z resortami rolnictwa i środowiska oraz ich agendami – m.in. Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

Pierwsze na ziemiach polskich koła gospodyń wiejskich zawiązano tuż po Powstaniu Styczniowym; obecnie w kraju działa ich blisko 5 tysięcy, zrzeszając ok. 850 tysięcy głównie kobiet, ale też – o czym nie wszyscy wiedzą – mężczyzn. KGW przeżywają teraz swój renesans, głównie dzięki wprowadzonym w 2018 r. zmianom prawa, nadającym kołom osobowość prawną i znacznie szersze niż dotychczas możliwości działalności gospodarczej, co było możliwe między innymi dzięki uporowi i zaangażowaniu posła Jana Dudy. To właśnie on wystąpił z inicjatywą zorganizowania tej imprezy i zaproponował wójtowi gminy Łącko Janowi Dziedzinie, aby przyjął rolę gospodarza kongresu.

Do Łącka przyjechały przedstawicielki kilkudziesięciu kół (z ponad 180 działających w naszym regionie), a 14 z nich zaprezentowało swoje kulinarne specjały  = w konkursie Słodkie Smaki Regionu.

Jurorzy z KOWR pierwszą nagrodę Ministra Rolnictwa przyznali gospodyniom
z Olszanki za wypiek o nazwie razowiaczek ze śliwką i karmelizowanymi orzechami drugie miejsce przypadło KGW z Czarnego Potoku (ciasto lecznicze  z pigwą), a trzecie trofeum pojechało do Kluszkowiec (rożki). Były też nagrody specjalne dla koła z Marcinkowic (buchta marcinkowicka) i Podłopienia (deser owocowy), które ufundowali poseł Jan Duda oraz wójt Jan Dziedzina. Wszystkie pozostałe uczestniczki konkursu otrzymały nagrody finansowe od łąckiego przedsiębiorcy Józefa Franczyka.

Gospodynie miały możność wysłuchania prezentacji prowadzonych przez przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na temat programów dofinansowujących obszary wiejskie („Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Agroenergia” i in.) oraz wykładów nt. rejestracji produktu tradycyjnego (KOWR), uproszczonych rozliczeń z fiskusem (Urząd Skarbowy) oraz sprzedaży produktów spożywczych przez KGW (Sanepid).

Podsumowując kongres poseł Jan Duda zapowiedział, że jego zamierzeniem jest organizowanie w przyszłości cyklicznych spotkań tego typu, które nie tylko są okazją do integracji środowiska gospodyń wiejskich, ale też szansą na prezentację programów pomocowych. Zaznaczył też, że Łącko leżące na styku kultur Sądecczyzny i Podhala jest idealnym miejscem organizacji takich imprez.

Kongres uświetnił występ dziecięcego zespołu regionalnego „Małe Łącko” oraz przygotowana przez Nadleśnictwo Stary Sącz degustacja potraw z dziczyzny i runa leśnego.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama