Silny deszcz, burze, wzrost poziomu wód. Służby w gotowości

Silny deszcz, burze, wzrost poziomu wód. Służby w gotowości

Od jakiegoś czasu niemal codziennie towarzyszą nam ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Dziś nie jest inaczej. Synoptycy po raz kolejny dzielą się alarmującymi prognozami dla naszego regionu. Istnieje też ryzyko niebezpiecznego wzrostu poziomu wody w rzekach.

Według prognoz wraz z burzami wystąpią bardzo silne opady. Ma spaść od 30 do 45 milimetrów deszczu. Porywy wiatru osiągną prędkość do około 80 km/h, a ponadto w niektórych miejscach pojawi się grad. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie obowiązuje dzisiaj od godziny 11:00 do północy. Prawdopodobieństwo, że prognozy się sprawdzą, wynosi 80%.

Od północy natomiast ważne będzie kolejne ostrzeżenie, również drugiego stopnia. Na jutro synoptycy prognozują opady o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym o łącznej wysokości od 60 do 80, a lokalnie nawet 90 mm. Z burzami pojawią się porywy wiatru o prędkości do 70 km/h, a w niektórych miejscach grad. To ostrzeżenie będzie ważne od północy do jutra do godziny 22:00 (4 czerwca). W tym przypadku prawdopodobieństwo również wynosi 80%.

– Ostrzeżenie może być kontynuowane z wyższym stopniem – zaznaczają ponadto synoptycy.

Co więcej, dzisiaj do północy ważne będzie też ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące zlewni dopływów Wisły oraz Czarnej Orawy w województwie małopolskim. W miejscu występowania burzowych opadów, poziom wody w rzekach może przekroczyć stany ostrzegawcze a krótkotrwale także alarmowe.

– Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – ostrzegają hydrolodzy.

Siły województwa w pełnej gotowości

Ze względu na ostrzeżenia Wojewoda Małopolski zawnioskował o nadanie dla mieszkańców alertu RCB. Ponadto zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wszelkie małopolskie służby są gotowe do działania, a także zwiększenia obsad kadrowych, jeśli będzie to koniecznie. Rzeki są nieustannie monitorowane.

– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w kontakcie z powiatowymi i miejskimi centrami zarządzania kryzysowego, na bieżąco przekazując wydawane ostrzeżenia. W magazynach przeciwpowodziowych będących w dyspozycji Wojewody Małopolskiego wprowadzone zostały dyżury. Wszystkie zbiorniki są przygotowane do zwiększonych przepływów, mają stosowne rezerwy przeciwpowodziowe – informują przedstawiciele Biura Prasowego Wojewody.

Przypominają też o zasadach bezpieczeństwa w czasie obowiązywania ostrzeżeń. Między innymi powinno się zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które znajdują się na zewnątrz i mogą być porwane przez wiatr. Warto przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, aby nie stały na przykład pod drzewami. Dobrze jest też naładować telefony i mieć w domu latarki z zapasowymi bateriami, na wypadek gdyby z powodu pogody nastąpiła awaria prądu.

fot. ilustr. pixabay, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytaj też: Prąd. W planach znowu dużo wyłączeń w naszym regionie

Reklama