Sienna – Dąbrowa: będzie nowa droga i poskromione osuwisko

Sienna – Dąbrowa: będzie nowa droga i poskromione osuwisko

Władze gminy Gródek nad Dunajcem za kwotę 14,96 mln zł przebudują odcinek drogi wojewódzkiej nr 975 na trasie Sienna – Dąbrowa. Konsorcjum dwóch firm ma rozbudować 5 km drogi od skrzyżowania z drogą krajową nr 75 do projektowanej zatoki postojowej w Siennej. Do końca tego roku mają zostać wykonane prace projektowe.  Potrzebne jest także ustabilizowanie osuwisk. 

Kierowcy korzystający z drogi wojewódzkiej nr 975 z niecierpliwością czekają na jej przebudowę albo przynajmniej remont. Gdy na początku tego roku ruszyły przetargi na rozbudowę drogi, wydawało się, że już za rok, może dwa, będziemy jeździć po nowej nawierzchni i chodzić po nowych chodnikach – mówi wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz.

Inwestycja została podzielona na kilka odcinków, ale na pełny zakres planowanej rozbudowy wójt wydał decyzję środowiskową. Jest kompleksowa koncepcja rozbudowy i program funkcjonalno-użytkowy.

Samorząd województwa zabezpieczył pieniądze na prace.

– Niestety pierwsze przetargi zostały unieważnione, ponieważ ceny ofertowe znacznie przekraczały budżet inwestycji – tłumaczy wójt.

20 czerwca tego roku  Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnął powtórzony przetarg na zadanie 1 – odcinek Sienna-Dąbrowa. Wykonawca w ciągu 1.5 roku ma zaprojektować rozbudowę drogi wojewódzkiej od drogi krajowej nr 75 do Siennej (do projektowanej zatoki postojowej).

– To dobra wiadomość dla mieszkańców naszej gminy, ale wszyscy oczekujemy na kolejne etapy rozbudowy – zauważa włodarz Gródka nad Dunajcem.

Opóźnienia w inwestycji powodują między innymi osuwiska. W ciągu drogi stwierdzono tereny osuwiskowe, które wymagały przeprowadzenia szczegółowych badań geologicznych i prawdopodobnie z rozbudowy zostanie wyłączonych kilka odcinków drogi do czasu zabezpieczenia osuwisk.

Rozbudowa pierwszego odcinka (Dąbrowa-Sienna) rozpocznie się pradopodobnie od przyszłego roku ponieważ w roku bieżącym będą trwały prace projektowe. W tym roku ma zostać wykonana jedynie stabilizacja osuwiska w Zbyszycach. Na te roboty umowa została już podpisana. Stabilizacja osuwiska przy skrzyżowaniu z drogą gminną Wola Kurowska-Zbyszyce ma kosztować 2,75 mln zł. Zakończenie robót zaplanowano na koniec października tego roku.

Fot. UG Gródek nad Dunajcem.


Share on twitter
Share on facebook