Mystkowianie podbili serca Litwinów

Na 30. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Baltica”, który odbył się w Wilnie przybyły zespoły z tak odległych krajów jak Brazylia, Indie czy Japonia. Jednakże lokalną publiczność i organizatorów zachwycił sądecki Zespół Regionalny Mystkowianie, który zaprezentował folklor lachowski. I to nie tylko na głównej scenie festiwalowej, ale również w litewskiej miejscowości Rumszyszki oraz na miejskich skwerach, parkach i deptakach.

Taniec, śpiew, piękne stroje ludowe i … jedzenie.  Mystkowianie przywieźli ze sobą bogaty program artystyczny prezentujący folklor lachowski z centralnej części naszego regionu oraz tradycyjne mystkowskie przysmaki – chleb ze smalcem, kiszone ogórki, wiejską kiełbasę, piernik i kołacz. Nie brakło również łąckiej śliwowicy oraz tradycyjnej potrawy Lachów Sądeckich czyli brajki dziadowskiej. Mystkowianie pochwalili się również bogactwem gminy Kamionka Wielka, rękodziełem członków zespołu oraz firmy ETNOszafa.

Zespół Regionalny Mystkowianie powstał w 2014 roku. Działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba, choreografem Patryk Rutkowski, a kierownikiem muzycznym Tomasz Kulak. Próby odbywają się w każdy wtorek, o godzinie 20.00.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.