Seria alarmów bombowych w Nowym Sączu. Jeden po drugim. Sprawca zaryzykował 15-letnim wyrokiem

Seria alarmów bombowych w Nowym Sączu. Jeden po drugim. Sprawca zaryzykował 15-letnim wyrokiem

policja

Za wiadomości – jedną do prokuratury, drugą – do Urzędu Skarbowego, a trzecią do Akademii Nauk Stosowanych ktoś może trafić  do więzienia. Nawet na 15 lat. Dziś między godziną 10 a 11. służby mundurowe zostały postawione w stan gotowości. Radiowozy pomknęły w stronę budynków Prokuratury Okręgowej, a później Urzędu Skarbowego i ANS w Nowym Sączu. Do instytucji dotarło ostrzeżenie o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy zgłoszenie dotarło mailem. Nadawca napisał, że jest rolnikiem, poinformował, że podłożył bombę w budynku oraz, że zdetonuje ją za dwie godziny. Wezwał do ratowania ludzi.

– Tak potwierdzam, mamy kilka zgłoszeń o pdłożeniu ładunku, sprawdzamy instytucje publiczne do których te zgłoszenia dotarły – przekazała w rozmowie z naszą redakcją komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Po kontroli w jednej z instytucji wiadomo już, że alarm był fałszywy.

Zgodnie z art. 224a. – Kodeksu karnego „kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zawiadamia o więcej niż jednym zdarzeniu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15″.

Alarmy bombowe w całej Polsce

Do naszej redakcji dotrał mail, że dzisiaj około godz. 9:40 koordynator CBŚP otrzymał od Dyżurnego KWP w Łodzi  informację o podłożeniu ładunku wybuchowego przekazaną drogą mailową z adresu [email protected] o treści:

AKADEMIA HUMANISTYCZNO-EKONOMICZNA W ŁODZI- Na adres  e- mail  uczelni o godzinie 9:22 z adresu:  agrouniarolnik@gmail,com:

Temat: Jest  Bomba w Waszym Budynku:

Treść: Jestem rolnikiem  i podłożyłem  bombę w Waszym Budynku. Detonacja za 2 godziny wszyscy zginą. Ratujcie ludzi. W waszym budynku jest agrobomba z nawozów rolniczych. Bedzie detonacja jak wyśle smsa. Zgłasza zarządca.

,,Nadmieniam, że podobnej treści informację dotyczącą podłożenia bomby na uczelniach wyższych oraz innych instytucji przekazane za pośrednictwem maila z tego samego adresu otrzymały m.in. KWP Białystok, KWP Katowice, KWP Poznań, KWP Kraków” – przekazał naszej redkacji Michał Modrzejewski, dyżurny Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W związku z powyższym w przypadku otrzymania tego rodzaju informacji  lub o podobnej treści poniższą ocenę proszę traktować jako wiążącą.

W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM W PRZYPADKU OTRZYMANIA TEGO RODZAJU INFORMACJI  LUB O PODOBNEJ TREŚCI PONIŻSZĄ OCENĘ PROSZĘ TRAKTOWAĆ JAKO WIĄŻĄCĄ.

INFORMACJA O BARDZO NISKIEJ WIARYGODNOŚCI – oznacza, że koordynator CBŚP, po dokonaniu oceny wiarygodności informacji, nie odnalazł powiązań i potwierdzenia poszczególnych cząstkowych danych; ZALECENIE KOORDYNATORA CBŚP – NIE EWAKUOWAĆ.

UWAGA!

Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu ewakuacji obiektów lub jej braku, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami, należy do właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu – przekazuje Michał Modrzejewski.

Czytaj też: DK28. Wjechał ciężki sprzęt. Trwa budowa podpór ,,estakady”

Fot. arch. DTS24.pl

Reklama