Serce żylne bije w łydce

Serce żylne bije w łydce

Chcąc uniknąć żylaków, lepiej zrezygnować z chodzenia w obcisłych spodniach, a także w butach na obcasie, ale zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych takich jak: podkolanówki, pończochy bądź rajstopy z odpowiednim stopniem ucisku. W profilaktyce żylaków istotna jest także każda postać aktywności ruchowej, zwłaszcza takiej, w trakcie której aktywowana jest łydka, czyli tak zwane „serce żylne”.

Rozmowa z dr. Tomaszem Orawczykiem, chirurgiem naczyniowym, właścicielem Kliniki Leczenia Żył ORAWCZYK w Nowym Sączu

– Problem żylaków dotyka coraz większej liczby osób. Dotyczy on jednak w większości kobiet, dlaczego?

– Na żylaki nóg rzeczywiście częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Przyczyną tego jest niekorzystny wpływ kobiecych hormonów na mięśniówkę naczyń – zwłaszcza progesteronu i estrogenów. Za rozwój żylaków u kobiet odpowiadać może między innymi antykoncepcja hormonalna, hormonoterapia zastępcza, uporczywe zaparcia, przebyta ciąża. Ryzyko rozwoju żylaków nóg u kobiet jest większe także z tego powodu, że panie często chodzą na obcasach oraz noszą obcisłe ubrania.

– W jaki sposób jeszcze nasz styl życia wpływa na tworzenie się żylaków i co możemy zrobić, aby ich uniknąć?

– Właściwie o niektórych przyczynach już powiedziałem. Do tego na pewno należy wymienić: złą dietę, brak ruchu i długie przebywanie w pozycji stojącej bądź siedzącej. Ryzyko powstania żylaków zwiększa się również, gdy nadużywamy sauny, gorących kąpieli czy często się opalamy. Na żylaki bardziej narażone są również osoby otyłe, a także palące papierosy. Podstawową sprawą, o którą musimy zadbać, aby uniknąć żylaków jest zatem odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce, mająca na celu, zwłaszcza u osób otyłych, zredukowanie wagi ciała. Rekomenduje się też zaprzestanie palenia. Poza tym należy unikać dłuższego opalania czy przebywania w sunie, jacuzzi i solariach. Ważny jest, jak wspomniałem wcześniej, odpowiedni ubiór. Chcąc uniknąć żylaków lepiej zrezygnować z chodzenia w obcisłych spodniach, a także w butach na obcasie, ale zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych takich jak: podkolanówki, pończochy bądź rajstopy z odpowiednim stopniem ucisku. W profilaktyce żylaków istotna jest także każda postać aktywności ruchowej, zwłaszcza takiej, w trakcie której aktywowana jest łydka, czyli tak zwane „serce żylne”. Natomiast, kiedy wypoczywamy czy śpimy, należy leżeć z nieco uniesionymi kończynami, lekko zgiętymi w stawach kolanowych. Panie powinny również zadbać o systematyczną kontrolę ginekologiczną, mającą na celu zoptymalizowanie leczenia hormonalnego. Można natomiast – i jest to zalecane – stosować leki wenoaktywne, czyli takie, które korzystnie wpływają na układ żylny.

– Czym może skutkować zaniedbanie żylaków?

Żylaki, poszerzone sploty żylne, sprzyjają powstawaniu powikłań, które mogą wpływać na pogorszenie stanu zdrowia, a w szczególnej sytuacji mogą doprowadzić do zgonu! Żylaki powodują powstawanie zakrzepów, które oderwane od ściany naczynia krwionośnego mogą dotrzeć do płuc i stać się przyczyną groźnego dla życia zatoru. Z kolei „pęknięcie” żylaka prowadzi do masywnego krwotoku (w przypadku pęknięcia „na zewnątrz”) lub powstania krwiaka (w przypadku pęknięcia podskórnego). Może też dojść do powstania zapalenia żył. Wówczas dotknięta procesem zapalnym kończyna staje się bolesna, obrzęknięta, nadmiernie ocieplona i zaczerwieniona. Żylaki prowadzą również do powstania owrzodzeń.

– Jeśli niestety już się pojawiły, jak można się ich pozbyć bezpiecznie i najlepiej bez śladów?

– Na szczęście dostępne są już nowoczesne i nieinwazyjne metody leczenia żylaków, które stosujemy również w naszej Klinice. Najłatwiej może będzie, jak je wypunktuję i pokrótce opiszę:

VenaSeal

System zamykania żylaków VenaSeal to wyjątkowa, mało inwazyjna, nietermiczna metoda leczenia żylaków umożliwiający pacjentom powrót do normalnej aktywności natychmiast po wykonanym zabiegu.

Wewnątrzżylna ablacja metodą Radiofrequency (RF)

Leczenie żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych należy do jednych z  najbardziej nowoczesnych i  małoinwazyjnych metod. Z  każdym rokiem zyskuję coraz to większe uznanie w  świecie medycznym, przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność. 

 • Skleroterapia naczyń żylnych (pajączków żylnych, żył siatkowatych, żylaków kończyny dolnej)

To metoda leczenia bardzo drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych. Skleroterapia to jedna z  najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych metod leczenia chorób żył.

https://orawczyk.com/

Fot. Arch. Kliniki Leczenia Żył ORAWCZYK w Nowym Sączu

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama