Sensacyjne odkrycie na strychu na miesiąc przed czwartym pochówkiem gen. Pierackiego

Alojzy Kazimierz Kania, porządkując strych budynku, w którym znajduje się redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, znalazł szarfy pogrzebowe z pochówku gen. Bronisława Pierackiego.

15 czerwca 1934 r., piastując stanowisko ministra spraw wewnętrznych, generał Bronisław Pieracki zginął w zamachu dokonanym przez ukraińskiego nacjonalistę. Trumna ze zwłokami Pierackiego przybyła do Nowego Sącza o 1. w nocy 19 czerwca 1934 r. Tego samego dnia odbyły się uroczystości pogrzebowe.

To zapewne z tego pogrzebu pochodzą pamiątkowe szarfy, które odnalazł przed paroma tygodniami Alojzy Kazimierz Kania, mieszkaniec Nowego Sącza. Porządkując strych budynku, w którym znajduje się redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, znalazł wspomniane szarfy z dedykacjami o treści: „Dobremu Synowi Ojczyzny Towarzystwo Przyjaciół Młodzieży Licealnej w Krzemieńcu”, „Bronisławowi Pierackiemu Bojownikowi o Wolność Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Żeńskiej w Krzemieńcu”, „Bohaterowi Bronisławowi Pierackiemu Poległemu za Ojczyznę Związek Detalicznych Kupców w Krzemieńcu”.

  

- Jak one trafiły na strych budynku i przechowane były przez tyle lat – zastanawia się Alojzy Kania. – Być może po pogrzebie Bronisława Pierackiego trafiły one do rąk harcerza Jana Krokowskiego, który mieszkał w tym domu przez całe życie?

Więcej przeczytasz w najbliższym numerze "Dobrego Tygodnika Sądeckiego"

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

TRADYCJATEXT

1 comment

  1. OBRAZ MIASTA. GAZETA KRAKOWSKA: Wolą pieniądze od urlopów. Rekordzista to wiceprezydent miasta; RADIO KRAKÓW: Prezydent Ryszard Nowak chce wprowadzić w Nowym Sączu nocną prohibicję - Twój Sącz 9 Wrzesień, 2018 at 23:50 Odpowiedz

    […] DTS24.PL „Alojzy Kazimierz Kania, porządkując strych budynku, w którym znajduje się redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, znalazł szarfy pogrzebowe z pochówku gen. Bronisława Pierackiego”. https://www.dts24.pl/sensacyjne-odkrycie-na-strychu-na-miesiac-przed-czwartym-pochowkiem-gen-pierack… […]

Wypowiedz się w tej sprawie