Sękowa i Gorlice starają się o miliony na poszukiwanie wody geotermalnej

Sękowa i Gorlice starają się o miliony na poszukiwanie wody geotermalnej

Gmina Sękowa i miasto Gorlice starają się wspólnie o dotację na wiercenia geologiczne w poszukiwaniu wód geotermalnych w Sękowej. Potrzebny będzie odwiert sięgający 3 tys. metrów w głąb ziemi. Koszt jego wykonania to około 22 mln. zł. Naukowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie wytypowali dwa miejsca w Ropie i Sękowej, gdzie prawdopodobieństwo obecności warstw wodonośnych jest największe.

Na odwiert wybrano Sękową. Ma być wykonywany w okolicach boiska Orlik.

Widząc potencjał płynący ze źródeł geotermalnych, jakie prawdopodobnie znajdują się w gorlickiej ziemi, Gmina Sękowa przy wsparciu Miasta Gorlice złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie wykonania odwiertu, który wykaże, czy nasz region jest miejscem występowania źródeł geotermalnych.  (…) Jeżeli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przychyli się do wniosku, zdobędziemy wiedzę co kryje się 3 tysiące metrów pod naszą ziemią”  – informują  urzędnicy na stronie internetowej Urzędu Miasta Gorlice.

Jeśli okaże się, że w głębi ziemi jest woda i ma ona odpowiednio wysoką remperaturę, burmistrz Gorlic Rafał Kukla i wójt Sękowej Małgorzata Małuch chcą zrealizować pomysł wykorzystania energii podziemnego źródła do ogrzewania domów i mieszkań w Gorlicach, zaś w Sękowej – do stworzenia kopleksu basenów termalnych.

fot. ilustracyjne: pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.