Sądeczanie walczą o nowe inkubatory dla noworodków. Szansą jest małopolski budżet obywatelski

Sądeczanie walczą o nowe inkubatory dla noworodków. Szansą jest małopolski budżet obywatelski

Sądecki Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu może wzbogacić się o nowe urządzenia. Aparat do nieinwazyjnej wentylacji dla noworodków wcześnie urodzonych oraz inkubator hybrydowy będą służyły sądeckim maluchom, jeśli projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego pod nazwą „Ratujmy noworodki” przejdzie pozytywną weryfikację.

O tym, czy projekt spełnia wszelkie wymagania formalne dowiemy się we czwartek 14 września. Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek 25 września, a zakończy w piątek, 13 października. Do 30 listopada tego roku ma być wiadomo które projekty zostaną zrealizowane.

– Możemy jednym kliknięciem zrobić dużo dobrego dla noworodków, które już na starcie mają trudniej, bo urodziły się wcześniakami. Jeśli wygramy, to w szpitalu pojawi się sprzęt do ratowania noworodków – zachęca do wzięcia udziału w głosowaniu Bartłomiej Orzeł, który zgłosił pomysł do konkursu.

„Sprzęt posłuży zapobieganiu śmierci noworodków wcześnie urodzonych, a także ograniczeniu negatywnych konsekwencji zdrowotnych przedwczesnych narodzin takich jak: zespół zaburzeń oddychania, dysplazja oskrzelowo-płucna, niedokrwistość, niedojrzałość układu odpornościowego…” – czytamy w opisie zadania.
Koszt zakupu takiej aparatury to  390 tys. zł.

Z pełną listą projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego można zapoznać się TUTAJ. Do podziału jest 8 mln zł.

Zagłosować będzie można za pośrednictwem strony internetowej: https://www.bo.malopolska.pl/ 

 

Czytaj także: Nowy Sącz: w mieście pojawiły się defibrylatory. Mogą ocalić życie, zanim zgaśnie… 

Fot. ilustracyjne – pixabay, archiwum B. Orła

Reklama