Sądeczanie walczą o mandaty do młodzieżowego Sejmu upamiętniając bohaterów

Sądeczanie walczą o mandaty do młodzieżowego Sejmu upamiętniając bohaterów

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 (dawna Szkoła Podstawowa nr 18) w Nowym Sączu ubiegają się o młodzieżowe mandaty poselskie na  XXVIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która 1 czerwca będzie obradować w Sejmie RP w Warszawie. Temat tegorocznej sesji brzmi: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Natalia Włodarczyk i Antoni Wawrzyniak, uczniowie kl. 7e,  swoje działania projektowe poświęcili Józefowi Stadnickiemu synowi hrabiego Adama Stadnickiego. Józef  był oficerem Armii Krajowej o pseudonimach ,,Madej”, ,,Kazimierz”, Kobuz”. Na podstawie literatury i dokumentów stworzyli  biogram bohatera ze szczególnym uwzględnieniem działalności konspiracyjnej w czasie II Wojny Światowej.

Opracowali ulotki i plakaty przestawiające wizerunek bohatera oraz zgromadzili wiedzę temat jego życia zgodnie z tematem sesji. 29 marca przygotowany materiał będą między innymi  prezentować pod sądeckim ratuszem. Ulotki pełne ciekawostek o Józefie Stadnickim trafią do rąk zainteresowanych przechodniów. Kandydaci do młodzieżowego parlamentu przeprowadzili też rozmowę online z synem Józefa  – panem Andrzejem Stadnickim. Opowiadał o swoim ojcu i wielokrotnie podkreślał, że ojciec bardzo dbał o patriotyczne wychowanie swoich pięciorga dzieci. W piątek 1 kwietnia na sądeckich Plantach młodzi sądeczanie nazwą jeden ze skwerów imieniem Józefa Stadnickiego i odsłonią pamiątkową tablicę, która będzie przypominała o tym wydarzeniu. Nagrają też audycję radiową poświęconą jego życiu.

Projekt Natalii i Antoniego zyskał wielu sympatyków. Są nimi miedzy innymi: wiceprezydent miasta Artur Bochenek, sekretarz – Piotr Lachowicz, dyrektor Wydziału Komunalnego – Magdalena Zychowicz i dyrektor wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Michał Stoch.

Inny tandem – Dominika Trepa i Garysia Jargut – również uczennice 7e – swój projekt poświęciły Julianowi Kazimierzowi Zubkowi pseudonim ,,Tatar” dowódcy partyzantki na Sądecczyźnie. Aby upowszechnić wiedzę o tej postaci Dominika i Gabrysia również przygotowały plakaty i ulotki. Uczennice przygotowując się do wyzwania wybrały się do Piwnicznej, gdzie rozmawiały z synem bohatera –  Krzysztofem Zubkiem, który na stałe mieszka w Warszawie.

Bardzo wzruszał się, kiedy mówił o o swoim ojcu. Wspominał go jako człowieka niezwykle otwartego, kochającego swoją małą ojczyznę i wspaniałego ojca, który dzielił się z innymi wszystkim co miał.

Dziewczyny zasadzą drzewo pamięci Juliana Zubka – oficera AK. Zakopią również między korzeniami sadzonki kapsułę czasu, w której umieszczą spisane ideały żołnierzy AK, a w lasach Piwnicznej nakręcą film poświęcony jego życiu.

Sympatykami ich projektu są sekretarz miasta – Piotr Lachowicz, , dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Michał Sach, Mariusz Smoleń –  kierownik Referatu Komunikacji Społecznej oraz Nadleśnictwo Stary Sącz.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.