Sądeczanie walczą o mandaty do młodzieżowego Sejmu upamiętniając bohaterów

Sądeczanie walczą o mandaty do młodzieżowego Sejmu upamiętniając bohaterów

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 (dawna Szkoła Podstawowa nr 18) w Nowym Sączu ubiegają się o młodzieżowe mandaty poselskie na  XXVIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która 1 czerwca będzie obradować w Sejmie RP w Warszawie. Temat tegorocznej sesji brzmi: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Natalia Włodarczyk i Antoni Wawrzyniak, uczniowie kl. 7e,  swoje działania projektowe poświęcili Józefowi Stadnickiemu synowi hrabiego Adama Stadnickiego. Józef  był oficerem Armii Krajowej o pseudonimach ,,Madej”, ,,Kazimierz”, Kobuz”. Na podstawie literatury i dokumentów stworzyli  biogram bohatera ze szczególnym uwzględnieniem działalności konspiracyjnej w czasie II Wojny Światowej.

Opracowali ulotki i plakaty przestawiające wizerunek bohatera oraz zgromadzili wiedzę temat jego życia zgodnie z tematem sesji. 29 marca przygotowany materiał będą między innymi  prezentować pod sądeckim ratuszem. Ulotki pełne ciekawostek o Józefie Stadnickim trafią do rąk zainteresowanych przechodniów. Kandydaci do młodzieżowego parlamentu przeprowadzili też rozmowę online z synem Józefa  – panem Andrzejem Stadnickim. Opowiadał o swoim ojcu i wielokrotnie podkreślał, że ojciec bardzo dbał o patriotyczne wychowanie swoich pięciorga dzieci. W piątek 1 kwietnia na sądeckich Plantach młodzi sądeczanie nazwą jeden ze skwerów imieniem Józefa Stadnickiego i odsłonią pamiątkową tablicę, która będzie przypominała o tym wydarzeniu. Nagrają też audycję radiową poświęconą jego życiu.

Projekt Natalii i Antoniego zyskał wielu sympatyków. Są nimi miedzy innymi: wiceprezydent miasta Artur Bochenek, sekretarz – Piotr Lachowicz, dyrektor Wydziału Komunalnego – Magdalena Zychowicz i dyrektor wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Michał Stoch.

Inny tandem – Dominika Trepa i Garysia Jargut – również uczennice 7e – swój projekt poświęciły Julianowi Kazimierzowi Zubkowi pseudonim ,,Tatar” dowódcy partyzantki na Sądecczyźnie. Aby upowszechnić wiedzę o tej postaci Dominika i Gabrysia również przygotowały plakaty i ulotki. Uczennice przygotowując się do wyzwania wybrały się do Piwnicznej, gdzie rozmawiały z synem bohatera –  Krzysztofem Zubkiem, który na stałe mieszka w Warszawie.

Bardzo wzruszał się, kiedy mówił o o swoim ojcu. Wspominał go jako człowieka niezwykle otwartego, kochającego swoją małą ojczyznę i wspaniałego ojca, który dzielił się z innymi wszystkim co miał.

Dziewczyny zasadzą drzewo pamięci Juliana Zubka – oficera AK. Zakopią również między korzeniami sadzonki kapsułę czasu, w której umieszczą spisane ideały żołnierzy AK, a w lasach Piwnicznej nakręcą film poświęcony jego życiu.

Sympatykami ich projektu są sekretarz miasta – Piotr Lachowicz, , dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Michał Sach, Mariusz Smoleń –  kierownik Referatu Komunikacji Społecznej oraz Nadleśnictwo Stary Sącz.

 

Reklama