Kto zasłużył na miejsce w rankingu GLG? Ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów!!!

Kto zasłużył na miejsce w rankingu GLG? Ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów!!!

Rusza trzecia edycja Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Do 15 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody.

Ranking GLG im. Danuty Szaflarskiej jest inicjatywą społeczną, której celem jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią. Rok 2020, można by powiedzieć, nie należał dla artystów do najszczęśliwszych. Pandemia pokrzyżowała ich plany, sprawiając, że w tak wielu wypadkach niemożliwe stały się bezpośrednie kontakty z odbiorcami ich sztuki. Odwołane koncerty, wystawy, premiery – to była codzienność minionego roku. Niemniej globalna sytuacja choć odebrała publiczne występy, nie zdołała odebrać twórczego zapału. Kultura przeniosła się do sieci, gdzie artyści dzielili się swoimi projektami, udowadniając, że nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać ich działalności. Efekty?

Mówi się, że do trzech razy sztuka, więc można zadać sobie pytanie, jaka będzie ta trzecia edycja, czy równie udana jak poprzednie? – pyta Ryszard Kruk i dopowiada – Będzie szczególnie ważna, bo jak uczy historia, kultura zawsze podawała społeczeństwu pomocną dłoń w czasach najtrudniejszych. Artyści trwali na posterunku i szukali nowych dróg dotarcia do widzów i słuchaczy. Pilnie rozejrzyjmy się dookoła i wskażmy tych, dzięki których talentowi i pracy nasze myśli mogły mieć chwilę wytchnienia od codziennych – a dzisiaj także niecodziennych – trosk. Będę zawsze powtarzał: inwestujmy pieniądze, ale i nasze myśli serdeczne w aktywność ludzi sztuki, bo kultura nam się odwdzięczy i odda wszystko z nawiązką.

Kandydatów do Rankingu można zgłaszać do 15 lutego br. drogą e-mailową na adres [email protected] albo wypełniając poniższy formularz. W treści e-maila należy podać imię i nazwisko kandydata oraz krótkie (do 1000 znaków) uzasadnienie. Zakres tematyczny Rankingu obejmuje dokonania artystyczne oraz wydarzenia, zarówno jednostkowe, jak i cykliczne w następujących dziedzinach: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video, inne pokrewne z wcześniej wymienionymi i interdyscyplinarne. 

Formularz zgłoszeniowy do Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej:

  Przypomnijmy!

  Laureaci I edycji Rankingu GLG za rok 2018: 1. Joanna Kulig 2. Weronika Gogola 3. Antoniusz Dietzius 4. Jakub Polaczyk 5. Monika Sznajderman 6. Wojciech Knapik 7. Filip Pławiak 8. Izabela Szafrańska 9. Georg Weiss. 10. Antoni Malczak. Nagrodę publiczności, w efekcie głosowania na portalu DTS24, otrzymali Antoniusz Dietzius oraz Izabela Szafrańska.

  Laureaci II edycji Rankingu GLG za rok 2019: 1. Sylwia Olszyńska 2. Michał Węgrzyn i Wojciech Węgrzyn 3. Janusz Tyrpak 4. Tomasz Bocheński 5. Katarzyna Zielińska, 6. Rasm Almashan 7. Mateusz Perz. 8. Aleksandra Świgut. 9. Anna Szewczyk-Świątek i Wojciech Świątek. 10. Andrzej Szarek. Nagrodę publiczności, w efekcie głosowania na portalu DTS24, otrzymali Katarzyna Zielińska i Janusz Tyrpak.

  Kapituła Rankingu GLG: Tomasz Bocheński (artysta grafik), dr Monika Bryl (historyczka sztuki, antykwariuszka), Maria Ekier (artystka plastyczka), Antoniusz Dietzius (aktor, reżyser), Katarzyna Gajdosz-Krzak (dziennikarka), Weronika Gogola (pisarka, tłumaczka literatury), Agnieszka Kilańska-Cypel (historyczka sztuki), Wojciech Knapik (geograf, menedżer kultury), Ryszard Kruk (prawnik, kolekcjoner-regionalista), Joanna Kulig (artystka filmowa), Krzysztof Kuliś (artysta plastyk), dr Maria Molenda (kostiumolożka), Wojciech Molendowicz (dziennikarz, wydawca), Sylwia Olszyńska (śpiewaczka operowa), Jakub Polaczyk (kompozytor, pianista), Dariusz Prończuk (finansista, kolekcjoner sztuki), Rafał Skąpski (prawnik, wydawca literatury), Karol Szafraniec (filmoznawca), Agnieszka Szling (tłumaczka literatury), Janusz Tyrpak (artysta malarz), Michał Węgrzyn i Wojciech Węgrzyn (filmowcy), Katarzyna Zielińska (artystka filmowa i telewizyjna).

  Więcej na ten temat przeczytasz w folderze Genialni_Lokalni_Globalni. Zobacz również rozmowy z laureatami Rankingu w Studiu DTS, które w listopadzie ub. r. wystartowało z nowym programem Genialni Lokalni Globalni.

  Share on twitter
  Share on facebook