Sądeczanie odwiedzili bibliotekę ponad 122 tys. razy. Rekordzistą 60-latek

książki

Dziesiątki tysięcy odwiedzin i wypożyczonych książek. Jak 2021 rok zapisał się na kartach Sądeckiej Biblioteki Publicznej? Co czytano najchętniej?

W 2021 roku Sądeczanie odwiedzili bibliotekę 122 484 razy i wypożyczyli 413 065 książek. To więcej niż rok wcześniej, kiedy to czytelnicy gościli tam 115 442 razy i wypożyczyli 326 030 woluminy.

– Największą liczbę odwiedzin biblioteka zarejestrowała w miesiącu marcu, wrześniu, lutym i czerwcu. W pozostałym okresie liczba odwiedzin kształtowała się w granicach 10 000 miesięcznie – informuje Anna Poremba, kierowniczka Działu Udostępniania Zbiorów Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

Największa grupa czytelników to osoby między 25 a 44 rokiem życia, następnie Sądeczanie w wieku 45-60 i osoby powyżej 60 lat. Dopiero czwarte miejsce zajmują dzieci i młodzież od 6 do 12 lat. W 2021 r. czytelniczym rekordzistą okazał się 60-letni mężczyzna, który wypożyczył aż 1137 książek. Na drugim miejscu, z ilością 624 woluminów, uplasowała się 73-letnia kobieta. Trzecie miejsce zajęła 34-latka, która przeczytała 504 książki.

W Sądeckiej Bibliotece Publicznej jak zwykle nie zabrakło nowości. W 2021 roku księgozbiór zasiliło 9757 pozycji, z czego 8244 książki zostały zakupione. Najpopularniejsza wśród czytelników jest literatura kryminalna i sensacyjna. W tej grupie po raz kolejny królują autorzy: Remigiusz Mróz i Wojciech Chmielarz. Chętnie czytani są też: Max Czornyj, Harlan Coben, Jo Nesbo, Camilla Läcberg, Charlotta Link.

– Kobiety preferują literaturę obyczajową, romansową oraz historyczno-obyczajową. Tutaj wymienić można Annę Ficner-Ogonowską, Krystynę Mirek, Tanyę Valko, Agnieszkę Krawczyk, Kristin Hannah, Lucindę Riley. Sądeczanie często sięgają także po literaturę niefikcjonalną, wysokoartystyczną: biografie, reportaże, eseje, książki podróżnicze, literaturę faktu i popularnonaukową zawierającą porady i wskazówki – zdradza Anna Poremba.

A co konkretnie cieszyło się największym ,,wzięciem”? W tabeli poniżej najczęściej wypożyczane materiały od stycznia do grudnia 2021 r.:

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Najwięcej ludzi bez pracy mieszka w gminie Chełmiec

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.