Sądeczanie na liście „100 Najbogatszych Polaków” FORBES

Sądeczanie na liście „100 Najbogatszych Polaków” FORBES

Forbes opublikował tegoroczną listę „100 Najbogatszych Polaków”. Mamy w tym rankingu reprezentację Sądecczyzny. Do grona najbogatszych powrócili po rocznej pauzie właściciele fabryki okien FAKRO – Krystyna i Ryszard Florkowie. Wartość ich majątku oszacowano na 1,1 mld zł. Ulokowali się na 25 miejscu rankingu.

Przez ćwierć wieku z małego, rodzinnego zakładu Fakro rozwinęło się w międzynarodową korporację, która zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych.W skład Grupy Fakro, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 16 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce.

Współzałożycielem i prezesem Fakro jest  Ryszard Florek, który jeszcze w dzieciństwie wpadł na pomysł na biznes spędzając czas w sypialni urządzonej na strychu, w której brakowało światła.

Biznesmen pochodzi z Podłopienia koło Tymbarku. W 1986 roku założył w rodzinnej gminie Zakład Stolarki Budowlanej Florad. Pierwsze okna dachowe pod marką Fakro zjechały z linii produkcyjnej w Nowym Sączu w 1991 roku.

W rankingu FORBES w 2015 roku zajmował wraz z małżonką  41 pozycję. Rok wcześniej – 37.

Na 16. miejscu listy „100 najbogatszych Polaków 2017” ulokował się Zbigniew Jakubas pochodzący z Lublina właściciel sądeckiego Newagu.