Sądeczanie jadą na Złombol do Hiszpanii. Pieniądze z wpisowego trafią do domów dziecka

Grupa sądeckich miłośników starej motoryzacji wybiera się do Hiszpanii na akcję Złombol *2017.

wsb3

Wyruszają dziś z Katowic. Czeka ich 5 dni przeprawy przez Czechy, Niemcy, Francję i Hiszpanię – aż do Kraju Basków. Będzie to dla nich niemałym wyzwaniem, ponieważ wyruszają Żukiem. Nazwa teamu, która z założenia ma nawiązywać do nazwy samochodu jakim jedzie ekipa, w przypadku sądeczan brzmi: „Sądeckie żule”.

Grupa do wyjazdu szykowała się ponad pół roku. Trzeba było wyremontować pojazd oraz uzbierać pieniądze na wpisowe, które zostanie następnie przekazane na rzecz dzieci z domów dziecka. Uczestników wspiera również grupa 4×4.

Relacje z motoryzacyjnego wydarzenia będzie można oglądać na stronie www.grupa4x4.pl, gdzie na bieżąco będą wystawiane zdjęcia z akcji.

fot. grupa4x4

*

Złombol – kilkudniowy, turystyczny rajd charytatywny polegający na pokonaniu ok. 2500 km, (w jedna stronę ) autem o socjalistycznej/komunistycznej produkcji (lub konstrukcji). Odbywa się corocznie w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Start ma zawsze miejsce w Katowicach.

Rajd powstał w 2007 roku jako pomysł kilku przyjaciół na przejechanie dalekiego dystansu starym autem i zebranie pieniędzy dla Domów Dziecka na Śląsku. W pierwszej edycji wzięły udział tylko dwie załogi i obie dojechały do mety pod „Casino Monte Carlo” w Monte Carlo. Miejsce to było również metą drugiej edycji. Kolejne lata przyniosły zmianę – meta wyznaczana jest zawsze w odległości ok. 2500 km od Katowic w różnych kierunkach. Wyjątkiem był Złombol 2015 – skrócony do ok. 1500 km. Celem są na przemian kraje „ciepłe” i „zimne”.

Uczestnicy rajdu zbierają pieniądze na dzieci z Domów Dziecka, w zamian za wpłacane darowizny udostępniają powierzchnię reklamową na swoich pojazdach. Każda załoga musi pozyskać darczyńców, aby osiągnąć wymagany regulaminem minimalny próg finansowy darowizn dla dzieci, inaczej nie jest dopuszczana do startu. Załogi jadą wyłącznie na swój koszt, wszelki sponsoring załóg i pojazdów jest zakazany.

Dopuszczalne są dodatkowe darowizny, bez umieszczania reklam na pojazdach uczestników. Całość wpłat od darczyńców przekazywana jest na cel imprezy – czyli prezenty dla dzieci z Domów Dziecka. Transparentność finansów zabezpiecza Fundacja Nasz Śląsk im. gen. Jerzego Ziętka. Wszystkie darowizny kierowane są bezpośrednio przez darczyńców na konto Fundacji.

Złombol jest rajdem ekstremalnym. Cel oraz termin kolejnej wyprawy ogłaszany jest zawsze w noc Sylwestrową, tuż po północy i wówczas uruchamiane są zapisy do kolejnej edycji. Uczestnicy nie mają ze strony organizatorów absolutnie żadnego wsparcia, trasa nie jest uprzednio sprawdzana, nie jest dostępna żadna forma ewentualnego serwisu aut, itd. Każda załoga jedzie na swoje ryzyko i własny koszt. Organizatorzy wskazują jedynie miejsca noclegowe na dużych kempingach.

Dopuszczone do startu są wyłącznie auta wyprodukowane w byłym bloku wschodnim (tzw. kraje demokracji ludowej), lub wyprodukowane już po transformacji ustrojowej z 1989 roku, ale zaprojektowane w poprzednim systemie.

źródło informacji o rajdzie: Wikipedia

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]