Sądeckie Wodociągi proponują nowe stawki opłat za wodę i ścieki. W tym roku cena wody bez zmian, ścieki taniej. W przyszłym – drożej

Sądeckie Wodociągi proponują nowe stawki opłat za wodę i ścieki. W tym roku cena wody bez zmian, ścieki taniej. W przyszłym – drożej

Od wielu miesięcy cena za metr sześcienny wody w Sądeckich Wodociągach jest w Nowym Sączu tematem dyżurnym. Tymczasem w spółce zakończyły się prace związane z przygotowaniem propozycji nowych taryf. Produkcja wody zdatnej do picia i domowego użycia, a także oczyszczanie tego, co jest wpuszczane po jej użyciu do kanalizacji – kosztuje i to niemało. Wniosek w sprawie nowej taryfy na lata 2021 – 2024 przygotowany przez Sądeckie Wodociągi zakłada obniżenie taryfy za ścieki i pozostawienie ceny za wodę na dotychczasowym poziomie na kolejny rok . Później ma być drożej.

Dzięki  polityce optymalizacji kosztów, w pierwszym roku udało się nie tylko uniknąć podwyżki, ale nawet nieco obniżyć stawkę za odprowadzenie ścieków i to mimo wzrostu kosztów niezależnych od przedsiębiorstwa – wyjaśnia Tadeusz Frączek, prezes Zarządu spółki.

Zgodnie z obowiązującym prawem,l taryfa obejmująca okres trzech lat określa ceny za wodę i ścieki z podziałem na trzy – roczne, następujące po sobie okresy. Spółka proponuje, by w pierwszym z nich cena za metr sześcienny wody pozostała na poziomie obowiązującym dotąd (8,04 zł brutto), a cena za metr sześcienny odbieranych ścieków została obniżona do  8,74 zł brutto.

W drugim okresie obowiązywania taryfy cena za metr sześcienny wody ma wynieść 8,38 zł brutto, a cena za metr sześcienny ścieków – 8,92 zł brutto.

W trzecim okresie nastąpi obniżenie cen taryfowych, które wyniosą – 8,13 zł brutto za metr sześcienny wody i 8,81 zł brutto za metr sześcienny ścieków.

O różnych cenach w kolejnych okresach rocznych decyduje m.in. harmonogram i kwoty spłat zobowiązań spółki wobec instytucji finansowych.

Jak podkreśla prezes Tadeusz Frączek, utrzymanie stawki za metr sześcienny wody, nawet przez rok, nie było łatwe ze względu na wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa niezależnych od spółki takich jak ceny energii elektrycznej, wzrost płacy minimalnej z 2 000 złotych na koniec 2017 r. do 2 800 złotych w 2021 r., czy ceny materiałów i usług budowlanych.

Mimo że są to czynniki w istotny sposób wpływające na taryfę, to dzięki polityce optymalizacji kosztów i inwestowaniu w technologie redukujące koszty mogliśmy zminimalizować ich wpływ – tłumaczy prezes SW.

Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków Sądeckie Wodociągi przygotowały wniosek na 120 dni przed upływem okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy. Nowe stawki zaczną obowiązywać po weryfikacji i zatwierdzeniu wniosku przez Wody Polskie.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.