Sądeckie Wodociągi chcą być bardziej *inteligentne*

Spółka Sądeckie Wodociągi podpisała w poniedziałek (26 marca) porozumienie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Jest to początek współpracy ze specjalistami od sieci inteligentnych.

Jak twierdzą przedstawiciele AGH, uczelnia ma najlepsze w Polsce zespoły zajmujące się automatyzacją, diagnostyką i monitoringiem procesów technologicznych. Współpraca z Sądeckimi Wodociągami ma dotyczyć zagadnień praktycznych, jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy inteligentnych systemów sterowania.

Renault2

Spółka będzie realizować wraz z uczelnią wspólne projekty oparte na badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych w obszarze sieci wodno-kanalizacyjnej, a także starać się o zewnętrzne środki finansowe na realizację zamierzonych zadań. Studenci AGH będą mieć natomiast możliwość realizowania swoich prac dyplomowych w Sądeckich Wodociągach.

Jak podkreślają władze spółki, po przeprowadzeniu licznych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, przyszedł czas na unowocześnienie systemu funkcjonowania i przedsiębiorstwo musi zacząć współpracować ze środowiskiem naukowym. Warto wspomnieć, że już teraz oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu produkuje energię elektryczną, która pokrywa ponad 80 procent własnego zapotrzebowania. Spółka dąży do osiągnięcia nadwyżki energii, co pozwoliłoby wykorzystać ją też do zasilania innych obiektów Sądeckich Wodociągów. Może się to udać dzięki współpracy z AGH.
Sądecka Spółka podpisała już podobne porozumienia w 2017 r.  Wtedy to nawiązano współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.
fot. Sądeckie Wodociągi
MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.