Sądecki Sztetl zaprasza na promocję książki o Łemkach

Już w najbliższy czwartek, 18 stycznia, o godz. 18.00 w Domu Historii przy ul. Pijarskiej 21 w Nowym Sączu odbędzie się promocja książki "Łemkowszczyzna. Czas wojny i pokoju". Będzie także okazja do spotkania z autorem Stanisławem Krycińskim. Na spotkanie zaprasza Sądecki Sztetl. 

Renault2

Wydarzenie inauguruje cykl "Sztetlowy Cheder", w którym cały rok będzie przybliżać wybrane książki o tematyce związanej z naszą działalnością.

-Książka ta jest drugą częścią opowieści o Łemkowszczyźnie, kontynuacją wydanej przed dwoma laty Łemkowszczyzny po obu stronach Karpat. Obejmuje sto lat dziejów Łemków żyjących na północnych stokach Karpat i ich sąsiadów Rusnaków, zamieszkujących południowy skłon tych gór. Opisano tu okres od lat 30. XIX w., po lato 1939 roku - wyjaśnia Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetlu.

Opowiedziane zostały narodziny łemkowskiej świadomości i literatury, działania podczas Wielkiej Wojny na terenie Beskidu Niskiego oraz prześladowania, jakie dotknęły Łemków w obozie internowania Thalerhof.

Kolejne rozdziały książki opisują cmentarze wojenne, charakterystyczne dla tej krainy, powrót do prawosławia, opowiadają o działaczach i literaturze okresu międzywojennego, powstaniu Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny, a w końcu o życiu na łemkowskiej wsi w latach międzywojennych i łemkowskim rzemiośle z kamieniarstwem na czele.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

Fot. Sądecki Sztetl. 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.