Sądecki Sztetl chce upamiętnić Żydów z Krościenka nad Dunajcem

Sądecki Sztetl chce upamiętnić Żydów z Krościenka nad Dunajcem

Między 1939 a 1942 rokiem naziści wysiedlili z Krościenka nad Dunajcem wszystkich zamieszkujących  tamte okolice Żydów do Nowego Targu. Stamtąd, ci którzy przeżyli marsz śmierci, trafili do obozu zagłady w Bełżcu… W Krościenku jedynym śladem po społeczności żydowskiej jest stary, zaniedbany cmentarz. Jego stan obecny woła o pomstę do nieba, dlatego…

Społeczność Sądeckiego Sztetlu chce upamiętnić dawnych mieszkańców Krościenka. W tym celu chcą wykonać macewę z imionami i nazwiskami skazanych na zagładę Żydów. Akcją kieruje Dariusz Popiela.

-Będąc niedawno w Krościenku nad Dunajcem, zupełnie w innej sprawie, dotarłem na cmentarz żydowski, który jest w ruinie. W Krościenku nie brakuje jednak ludzi, którzy chcą zmienić ten stan rzeczy. Już wcześniej podejmowali próby ratowania jedynego śladu po dawnych mieszkańcach. Połączyliśmy siły i wierzymy, że się uda. Planujemy unikalne upamiętnienie w skali kraju – mówi Dariusz Popiela z Sądeckiego Sztetlu.

-Dzięki kwerendzie przeprowadzonej przez zaprzyjaźnionych naukowców posiadamy listę imion i nazwisk wszystkich zamordowanych osób od 1939 do sierpnia 1942. W tym bowiem czasie historia Żydów w Krościenku dobiegła końca.

Pomnik, który ma upamiętnić Żydów, ma mieć formę symbolicznej pękniętej macewy z imieniem i nazwiskiem każdego zamordowanego mieszkańca. Na cmentarzu nie zachowały się bowiem żadne inne macewy, poza dwoma. Z pozostałych naziści mieli w zwyczaju wykonywać fundamenty i posadzki w miasteczku. Inicjatorzy budowy pomnika chcą także wymienić cmentarny płot, który się rozsypał i zardzewiał.

Dariusz Popiela zwraca się z apelem o przekazywanie datków pieniężnych na upamiętnienie społeczności Żydowskiej w Krościenku nad Dunajcem.

-Państwa pomoc jest niezbędna bowiem akcja ma charakter spontaniczny i zupełnie prywatny. Każdy grosz zostanie spożytkowany na renowację tego miejsca. Wpisałem kwotę stanowiącą część naszych wysiłków. Każda złotówka będzie cennym wkładem w nasz projekt, za co z góry dziękuję. Razem pokażmy, że można i trzeba przywrócić pamięć – apeluje Dariusz Popiela.

-Nie możemy pozwolić na to, by nazistowska chęć wymazania Żydów z naszego życia i z naszej pamięci zatriumfowała – dodaje.

Datki pieniężne na ten cel można przekazywać TUTAJ.

Fot. Ilustracyjne – pixabay, Dariusz Popiela.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama