Sądecki poseł Arkadiusz Mularczyk chce odszkodowania od Niemiec za wojnę

Sądecki poseł Arkadiusz Mularczyk chce odszkodowania od Niemiec za wojnę

„Moralnym obowiązkiem” nazywa sądecki poseł Arkadiusz Mularczyk zabieganie o zwrot odszkodowań za straty materialne i osobowe, jakich doznała Polska w czasie II wojny światowej ze strony Niemiec.

Parlamentarzysta złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy, która dostarczy informacji na temat możliwości otrzymania takich reparacji od Niemiec. Ekspertyzę mają wykonać sejmowi specjaliści.

– Chcę dokonać analizy regulacji, które dotyczą tej sprawy oraz zebrać wszystkie opinie, które dotychczas były robione na temat ewentualnych reparacji wojennych – mówi Arkadiusz Mularczyk, którego zdaniem politycy polskiego rządu mają „moralny obowiązek” ubiegania się o te reparacje.

Czy projekt ten ma szanse powodzenia?

– Uważam, że w tej chwili jest to pomysł chybiony. Doszukiwanie się zaszłości historycznych w momencie, kiedy jesteśmy, jako Polska, skonfliktowani z Unią Europejską jest w mojej opinii bezzasadne – twierdzi politolog, dr hab. Tadeusz Mędzelowski z WSB-NLU w Nowym Sączu.

– Nie ma moim zdaniem sensu podsycanie negatywnych emocji, a takie może wywołać domaganie się tych reparacji. Od wojny minęło już naprawdę dużo czasu. Sprawy reparacji zostały już rozwiązane. Nawet jeśli moglibyśmy się jeszcze domagać zadośćuczynień, to trzeba byłoby przeprowadzić naprawdę szczegółowe, i to nie tylko rządowe, badania na ten temat. Równie dobrze moglibyśmy domagać się odzyskania Kresów – twierdzi Tadeusz Mędzelowski.

Ekspertyzy mają być gotowe w połowie sierpnia.

Dodajmy, że w 2004 sejm przyjął uchwałę „w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech”. Za tą uchwałą głosował wtedy cały Klub Platformy Obywatelskiej. Dziś politycy Platformy są przeciwko domagania się reparacji wojennych od Niemiec.

Fot. Strona internetowa posła Arkadiusza Mularczyka, Agnieszka Małecka. 

Reklama