Sądecki MPEC ma nowe laboratorium. To jedno z dwóch takich miejsc w całym województwie!

Przy sądeckiem MPEC-u powstało nowoczesne laboratorium, które będzie jednym z dwóch akredytowanych do badań tego typu ośrodków badawczych na mapie Małopolski. Badany będzie tam miał i biomasa, ale również woda, której jakość musi być na tyle dobra, aby nie dochodziło do korozji rur czy kotłów oraz wytrącania się kamienia wapiennego. Myślą techniczną i naukową powstanie laboratorium wsparła sądecka PWSZ.

– Im lepszej jakości paliwa, tym dłuższa żywotność kotłów. Czystsze dzięki temu jest też powietrze, którym oddychamy oraz najwydajniej przebiega proces produkcji ciepła. Ważna jest też jakość wody, której w naszym układzie jest około 2 000 m3. Awaria spowodowana korozją czy przerwaniem ciągłości rurociągu to przerwy w dostawie ciepła i ogromne koszty – wyjaśnia Sylwester Kulig, specjalista do spraw laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Prace związane ze stworzeniem laboratorium rozpoczęto w czerwcu. W ramach realizacji zadania dokonano kompletnego wyposażenia pracowni naukowej, na co uzyskano dofinansowanie na poziomie 85%.

– W promieniu 100 km nie ma takiego laboratorium, które bada miał węgłowy. Tutaj będzie więc biło laboratoryjne serce MPEC-ów. To też kolejny element walki o czyste powietrze w mieście- mówił prezydent Ludomir Handzel.

Oddanie laboratorium to pierwszy etap inwestycji. Kolejnym będzie uzyskanie akredytacji, po którym sądecki MPEC będzie mógł dokonywać akredytowanych pomiarów biomasy i węgla.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.