Sądecka Mapa Rowerowa III: Odwiedziny u staruszka Bartka na Jodłowej Górze (19)

Sądecka Mapa Rowerowa III: Odwiedziny u staruszka Bartka na Jodłowej Górze (19)

Celem tej podróży będzie  góra porośnięta gąszczem drzew pamiętających czasy Jagiellonów z widokową polaną. Miejsce unikalne i co ważne – nigdy nie ma tam tłoku, więc można w cudownych okolicznościach przyrody odpocząć od zgiełku miasta mając jednocześnie miasto w zasięgu wzroku…

Punktem startowym jest miasteczko Galicyjskie  zlokalizowane przy drodze wiodącej z Nowego Sącza do Grybowa. Ruszamy  ścieżką rowerową wzdłuż drogi krajowej nr 28, ale ruchliwa ulica nie będzie nas długo rozpraszać. Skręcamy w lewo w wąską ulicę Miodową i dojeżdżamy nią do ulicy Piątkowskiej. Wspinając się podjazdem idealnym na trenowanie kondycji mijamy szkołę w Piątkowej oraz tamtejszy kościół. Za kościołem na rozwidleniu dróg kierujemy się w prawo – w stronę Boguszowej. Gdy od Miasteczka Galicyjskiego do miejsca w którym jesteśmy licznik wskaże około 4,7 km. – będziemy w Boguszowej, przy murowanej kapliczce między drzewami. Jedziemy dalej mijając kilka następnych przydrożnych kapliczek. Będzie  „żelazna Maryja”,  Jezus Frasobliwy, kapliczka Najświętszego Serca i Maryi Panny. Gdy dotrzemy do drogi przecinającej tę, którą jedziemy, skręcamy w prawo, a po chwili – w lewo kierując się w stronę Jodłowej Góry i rezerwatu cisów w miejscowości Mogilno.

Jodłowa Góra to szczyt w Beskidzie Niskim mierzący 715 m n.p.m. Poniżej szczytu jest polana widokowa, z której widać między Beskid Sądecki, Niski, Wyspowy, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Widać też Nowy Sącz. Na szczycie jest drewniana wiata i miejsce na ognisko a nieopodal – pomnik partyzantów z II wojny światowej. Przez górę przebiega niebieski szlak turystyczny z Nowego Sącza do Ptaszkowej.

Rezerwat cisów porastających zbocza Jodłowej Góry to osobliwość przyrody. Najstarszy cis ma prawie 3,5 metra obwodu pnia i ponad 18 metrów wysokości a rośnie w tym miejscu od około 600 lat. Nadano mu imię „Bartek”.

Gdy odpoczniemy w rezerwacie cisów po trudach rowerowej wspinaczki na Jodłową Górę pozostaje nam już sama przyjemność –  wracamy na dół przez miejscowość Paszyn drogą, która dojeżdża do DK 28 i wracamy do Miasteczka Galicyjskiego.

Przebieg trasy

Agata Popardowska

PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

 

Partnerem Sadeckiej Mapy Rowerowej jest:

Share on twitter
Share on facebook