Sądecczyzna. Wszystkie gminy powiatu wraz z Nowym Sączem zagrają do jednej bramki. Burmistrz Lelek: to wspólny sukces

Nie w Nowym ani Starym Sączu, a w Muszynie doszło 10 marca br. do podpisania listu intencyjnego wszystkich gmin powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza w sprawie utworzenia ,,Sądeckiego Obszaru Funkcjonalnego”. Gospodarze gmin wypracowali kompromis i postanowili połączyć siły.

,,Doszliśmy do porozumienia co do formalnych ram współpracy. List intencyjny w sprawie utworzenia porozumienia  podpisali włodarze wszystkich gmin Powiatu Nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza. To spory wspólny sukces” – zaznacza w korespondencji z naszą redakcją burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Jak już informowaliśmy, o tym jak będzie wyglądał rozwój Sądecczyzny w najbliższych latach i ile pieniędzy trafi do samorządów, zależy od tego czy i jak gospodarze sądeckich gmin będą przygotowani na inwestycje współfinansowane ze środków unijnych. Warunkiem jest współpraca dużego miasta z okolicznymi gminami i utworzenie wspólnoty.

W połowie lutego nie było porozumienia między Nowym Sączem, a dziesięcioma gminami, w tym Starym Sączem, które chciały utworzenia ,,Aglomeracji Sądeckiej”. Zgodnie z jej założeniami, wszyscy członkowie stowarzyszenia byliby równi.  Natomiast w propozycji przedstawionej przez Ludomira Handzla pn. ,,Miejski Obszar Funkcjonalny” była bardzo silnie zaznaczona dominująca pozycja Nowego Sącza oraz największych samorządów. Decyzyjność i pozycja gminy zależałaby od ilości mieszkańców gminy, czy miasta. Jednak finalnie udało się dojść do kompromisu i 10 marca w Muszynie wszystkie gminy powiatu nowosądeckiego wraz z Nowym Sączem opowiedziały się za utworzeniem wspólnoty pod nazwą Sądecki Obszar Funkcjonalny”.

,,Rozpoczął się proces konstytuowania Stowarzyszenia ,,Sądecki Obszar Funkcjonalny”. Stowarzyszenie będzie miało na celu podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia zrównoważonego i długofalowego rozwoju miast i gmin powiatu nowosądeckiego oraz Nowego Sącza” – czytamy w podpisanym przez gospodarzy dokumencie dokumencie.

Brak kompromisu pomiędzy Nowym Sączem, a sąsiednimi gminami. Burmistrz Lelek: nie można ignorować głosu 10 samorządów

Fot. ilustr. arch. UM Stary Sącz/
Klaudia Kulak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.