Sądecczyzna. Policjanci średnio co 9 minut zatrzymywali przekraczającego prędkość kierowcę

88 mandatów i 3 zatrzymane dowody rejestracyjne to efekt policyjnych działań pod nazwą ,,Prędkość”, które funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili w poniedziałek, 11 stycznia. W ramach akcji mundurowi skontrolowali w sumie 117 pojazdów. Większość zatrzymanych kierujących jechała za szybko. 

Jak informuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu, 105 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Trzem z nich policjanci zatrzymali prawo jazdy z uwagi na przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Rekordzistą był kierowca, który jechał z prędkością 131 km/h, czyli aż o 81 km/h za szybko. W trakcie prowadzonych w poniedziałek działań mundurowi nałożyli na kierujących 88 mandatów. 9 z nich otrzymali kierowcy samochodów ciężarowych. Do sądu trafił też jeden wniosek o ukaranie, a trzem osobom zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu.

Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h grozi mandat w wysokości od 400 do 500 złotych oraz 10 punktów karnych. Co więcej, kierującemu zatrzymuje się uprawnienia do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące.

– Jeżeli mimo zakazu kierowca nadal będzie prowadził, to okres ten wydłuża się do 6 miesięcy, natomiast, gdy w wydłużonym czasie zatrzymania prawa jazdy, w dalszym ciągu będzie łamał wydaną decyzję administracyjną, zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (a dodatkowo odpowie za przestępstwo z art. 180 a kk, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat) – wyjaśnia Aneta Izworska.

Jak przypominają stróże prawa, im większa prędkość, tym panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania i skraca czas na reakcję kierowcy i innych uczestników ruchu.

– Dlatego policjanci stale apelują do kierujących, aby przestrzegali limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność jest niezbędna m.in. w okolicach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Maksymalna koncentracja i ograniczenie prędkości jest niezwykle istotne szczególnie teraz, gdy na drogach panuje zimowa aura, a kierowcy muszą mierzyć się z takimi utrudnieniami jak padający śnieg i śliska nawierzchnia – zaznacza Aneta Izworska.

Jak podkreśla, prędkość pojazdu należy dostosować do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

fot. KMP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.