Sądecczyzna. Matury nie obyły się bez przykrych incydentów. Sądecka policja otrzymała ponad 20 zgłoszeń

Sądecczyzna. Matury nie obyły się bez przykrych incydentów. Sądecka policja otrzymała ponad 20 zgłoszeń

Matury na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i angielskiego już za nami. Uczniowie mierzyli się z egzaminami od 4 do 6 maja. W powiecie nowosądeckim oraz Nowym Sączu doszło do kilkudziesięciu przykrych incydentów. Ktoś próbował zabawić się kosztem maturzystów i wszczynał alarmy bombowe w szkołach. 

Pierwszego dnia do matury z języka polskiego przystąpiło w Nowym Sączu 2686 uczniów, a w powiecie nowosądeckim – 700. Pojawiły się pierwsze komunikaty o podłożeniu bomb w szkołach, w których maturzyści pisali egzaminy. Jak zapewniała wówczas naszą redakcję dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza Małgorzata Belska, nie wpłynęło to w żaden sposób na organizację matur.

– Wszystko przebiegło właściwie, bez uszczerbku na zdrowiu, czy na tempie przeprowadzanych egzaminów. Służby sprawdzały budynek, ale odbyło się to bez jakiegokolwiek obciążenia dla uczniów, nauczycieli czy organizacyjnego – przekonywała dyrektor Belska.

Okazuje się, iż w ciągu trzech dni, czyli od 4 do 6 maja sądecka policja otrzymała 23 zgłoszenia dotyczące podłożenia ładunku wybuchowego w placówkach oświatowych na terenie Sądecczyzny.

,,Na miejsce  zostali skierowani funkcjonariusze Policji, którzy po weryfikacji nie potwierdzili zagrożenia. Alarmy okazały się fałszywe. Obecnie w tych sprawach prowadzone są dochodzenia z uwagi na dobro prowadzonych postępowaniach nie udzielamy informacji o szczegółach tych fałszywych zgłoszeń” – poinformowała naszą redakcję podkomisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne – zgodnie z zapisami Kodeksu Karnego kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Fot. arch. KMP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook