Sądecczyzna ma wicemistrza Polski w trójboju wspinaczkowym!

17-latek Jasiek Gurba z Cyganowic, uczeń nowosądeckiego Liceum Akademickiego i wychowanek Klubu Wysokogórskiego z Nowego Sącza zdobył srebro we wspinaczkowym Trójboju Mistrzostw Polski Seniorów. Zawody odbyły się w Gliwicach.

Jaśka wyprzedził w tej konkurencji tylko Jakub Ziętek z Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej. Reprezentant Sądecczyzny pięknie spisał się także w prowadzeniu – tutaj uplasował się na 5 miejscu.

Jasiek Gurba nie pozwala sobie na odpoczynek od wspinaczkowych wyzwań. Tuż po gliwickich mistrzostwach wybrał się w słowackie Tatry, gdzie w miniony czwartek pokonał bardzo trudną (IX/IX+) i rzadko powtarzaną drogę na Osterwie –  „Posledný Sud” (Sąd Ostateczny). Wyczyn odnotował portal wspinanie.pl pisząc:

„ Kolejne świetne przejście tatrzańskie padło łupem Jaśka Gurby (KW Nowy Sącz, Newag, Boulder Zone, Miasto Stary Sącz). 17-latekpoprowadził w stylu OS klasyk Osterwy (Tatry Słowackie) – Posledný Sud IX/IX+. O tym, jak wymagający jest Posledný Sud, pisał po swoim przejściu w 2009 roku Jacek Jurkowski (również z Sądecczyzny – przyp. red.): drugi wyciąg to start po niepewnych chwytach, z wysoką wpinką, z groźbą lotu w połogą płytkę. Dalej jest już lepiej, ale i trudniej. Trzeci wyciąg kończyłem na kolanach. Kto zrobi, będzie wiedział dlaczego… Czwarty wyciąg – kluczowy, po godzinie szamotania się i jednym lądowaniu na półce startowej miałem ochotę na zjazd na dół. Na koniec wyciąg za VII+, piękny”.

zdjęcie z archiwum Jaśka Gurby

Czytaj też:

Na najwyższą budowlę w Nowym Sączu powrócił krzyż z kapsułą czasu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.