Sądeccy policjanci jako pierwsi w województwie z kamerami przy mundurach

Sądeccy policjanci jako pierwsi w województwie z kamerami przy mundurach

Od dziś funkcjonariusz sądeckiej policji pracować będą z kamerami osobistymi przy mundurach. Urządzenia zarejestrują obraz i dźwięk z interwencji policjantów. Nagrania będzie można wykorzystać na przykład jako dowód w różnego rodzaju postępowaniach sądowych.

– Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu jako pierwsza jednostka w garnizonie małopolskim otrzymała do użytkowania kamery nasobne, bo tak fachowo nazywa się ten sprzęt. Po wdrożeniu systemu ich obsługi urządzenia trafiły do policjantów Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji i od dzisiaj będą używane w codziennej służbie – wyjaśnia Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Nowy sprzęt pomoże w ochronie obywateli, ale również w ochronie prawnej samych funkcjonariuszy. Dzięki kamerom działania policjantów będą transparentne. Materiał audio-video może pomóc np. w prowadzonych postępowaniach karnych, w sprawach o wykroczenia czy dyscyplinarnych.

Zgodnie z Programem Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020 wszystkie komendy miejskie i powiatowe w Polsce otrzymają nowoczesne kamery. W Małopolsce drugimi w kolejności posiadaczami sprzętu będą funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

fot. KMP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook