Sądeccy przedsiębiorcy ignorują ZUS

Do sądeckiego oddziału ZUS wróciło 1241 nieodebranych listów wysyłanych do płatników składek z informacją o nowym indywidualnym numerze składkowym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do pracodawców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opłacających składki za zatrudnioną nianię oraz opłacających składki dobrowolne, aby odbierali  korespondencję.

WSB2020

- Zakład wysyłał całą korespondencję w trzech październikowych transzach – mówi Bożena Bielawska, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.

- W listach obok indywidualnego numeru rachunku składkowego, ZUS dokładnie wyjaśnia zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r. Znikną dotychczasowe rachunki. Od tej daty każdy płatnik składek będzie je opłacał na swój indywidualny rachunek w ZUS, który zawiera NIP płatnika – informuje Bożena Bielawska.

Jeśli posiadacie zadłużenie w ZUS, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności.

-  Ważne więc by osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które posiadają zadłużenie z tytułu składek i są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego, do końca roku spłaciły zaległości lub zawarły z ZUS układ ratalny. W innym przypadku, w 2018 r. mogą wypaść z ubezpieczenia chorobowego.

Zakład będzie teraz wyjaśniał powody zwrotów i starał się dotrzeć z informacją o numerze rachunku składkowego do osób, których dotyczy zwrot korespondencji. Pamiętajmy, że informacji o naszym indywidualnym numerze rachunku składkowego możemy zasięgnąć w każdej placówce ZUS.

Pod adresem internetowym www.eskladka.pl działa wyszukiwarka numerów rachunków  składkowych.

fot. dts24


MAGIK MAŁA

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.