Rytro: debata o reformie szkolnictwa wyższego z udziałem wicepremiera Gowina

W Hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się  XXVIII Plenarne Zgromadzenie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął w nim udział Jarosław Gowin - wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

wsb3

Wicepremier Jarosław Gowin rozmawiał z rektorami uczelni zawodowych o projekcie nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego.

- Rząd przyjął projekt ustawy głęboko reformującej system szkolnictwa wyższego – mówił wicepremier Jarosław Gowin. - Wkrótce rozpoczną się prace parlamentarne, a to spotkanie jest dla mnie kolejną okazją do dialogu ze środowiskiem akademickim. Jest to dialog z bardzo ważną grupą uczelni jaka są publiczne uczelnie zawodowe. Chcę podkreślić, że mają one bardzo ważną misję – są ośrodkami kształcenia lokalnych elit na potrzeby regionalnych rynków pracy. Cieszę się, że rozwiązania, które przyjęliśmy w ustawie realizują bardzo dużą część postulatów uczelni zawodowych.

Wicepremier Gowin podkreślił, że reforma wymaga sporych nakładów finansowych na uczelnie wyższe i zapewnił, że w przyszłorocznym budżecie te środki będą zagwarantowane. Ponadto, co roku przewidywany jest wzrost nakładów na naukę oraz podniesienie wynagrodzeń dla pracowników akademickich.

- To bardzo ważne spotkanie – komentował starosta Marek Pławiak. – Rynek pracy coraz bardziej potrzebuje fachowców kształcących się w konkretnych zawodach, odbywających praktyki u pracodawców i kończących pierwszy stopień studiów „z fachem w ręku”. Jak wynika z badań, na polskim rynku coraz częściej brakuje fachowców. Dlatego właśnie działalność uczelni zawodowych jest tak ważna.

W spotkaniu uczestniczył także szastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Wkrótce na naszych łamach wywiad z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

 

FORDOSOLATO

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.