W Rytrze powstanie Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska

W Rytrze powstanie Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska

Rytro to najmniejsza gmina w Małopolsce, ale skarbów w niej mnóstwo – są przepiękne miejsca widokowe, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe. Będzie niebawem jeszcze jedna atrakcja – Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. To właśnie tu będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat walorów przyrodniczych i turystycznych regionu. Dziś w Rytrze zaprezentowano wizualizację inwestycji. W spotkaniu uczestniczył marszałek Witold Kozłowski.

Zanim marszałek Witold Kozłowski, posłowie, radni wojewódzcy, władze gminy Rytro wysłuchali informacji technicznych dotyczących planowanego przedsięwzięcia, obejrzeli miejsce, gdzie powstanie centrum.

Pod koniec ubiegłego roku w Starym Sączu została podpisana umowa dzierżawy budynku dawnego przedszkola, położonego obok Urzędu Gminy Rytro. Umowa opiewa na 30 lat. To właśnie tu Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego stworzy Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska.

Dziś w budynku dawnego Gimnazjum w Rytrze zaprezentowano wizualizacje.

W Małopolsce powstaną trzy takie centra – mówił marszałek Witold Kozłowski – Jednym z naszych ważnych celów jest troska o środowisko. Temu służą już działające i służyć będą nowe centra edukacyjne. Zobaczyliśmy jak po remoncie i modernizacji będzie wyglądał ośrodek. W placówce nadzorowanej przez Parki Krajobrazowe będą prowadzone zajęcia i warsztaty edukacyjne dotyczące ochrony przyrody i krajobrazu. Wszyscy, którzy odwiedzą EkoCentrum będą mogli uzyskać szczegółowe informacje związane z walorami turystycznymi i przyrodniczymi tego niezwykle atrakcyjnego zakątka Małopolski. Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie bardzo dobra współpraca z gminą Rytro. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego pomysłu. W 2023 roku spotkamy się tutaj i będziemy świętować otwarcie Popradzkiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska.

Przyrodniczy ośrodek edukacyjny to jeden z wielu planów inwestycyjnych w Rytrze.

–  Budynek, który został przeznaczony na centrum przez wiele lat przedszkolem. Dzisiaj nasi mali rytrzanie są w pięciu salach, w Szkole Podstawowej. Aby rozwinąć nasze pomysły musi powstać przedszkole. Obiekt jest już w budowie. Kiedy zabierzemy przedszkolaków do nowego obiektu, wtedy uczniowie, którzy obecnie są w budynku dawnego gimnazjum, wrócą do Szkoły Podstawowej. Dopiero wtedy Urząd Gminy będzie mógł się przenieść do tego obiektu. Planujemy w miejscu urzędu zorganizować park przyrodniczy – tłumaczył wójt Rytra Jan Kotarba.

Budynek centrum zostanie wykończony i urządzony z wykorzystaniem nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Na parterze będzie centrum informacji, na pierwszym piętrze – miejsce na wystawy, warsztaty, a na ostatnim – biura. Nie zapomniano o osobach niepełnosprawnych, dlatego będzie winda. Koszt modernizacji dawnego przedszkola to 5 mln zł.

Utworzenie EkoCentrum w Rytrze to element większego projektu, który zakłada stworzenie sieci Centrów Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. Poza Rytrem, podobne placówki powstaną w dwóch lokalizacjach: w Krakowie, na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego oraz w miejscowości Jastrzębia, na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

W wydarzeniu wzięli udział posłowie na Sejm RP Jan Duda oraz Patryk Wicher, a także radni województwa: Jadwiga Wójtowicz, Marta Mordarska, Grzegorz Biedroń oraz Stanisław Pasoń.
***
Projekt Sieci CEP EkoMałopolska jest wpisany do Wykazu przedsięwzięć strategicznych w ramach Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” i został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy, gdzie przeszedł pomyślnie przez pierwszy etap procedowania na poziomie Ministerstwa Środowiska. Szacuje się, że całość przedsięwzięcia związanego z budową całej sieci EkoCentrów, które powstaną przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego będzie kosztowała ok. 30 mln zł.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama