Zgrzyt między prezydentem Nowego Sącza a szefową PFRON

Zgrzyt między prezydentem Nowego Sącza a szefową PFRON

Czy władze Nowego Sącza zaniedbują problemy niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta? Taki wniosek można wysnuć z treści rozmowy szefowej małopolskiego PFRON przeprowadzonej w studio RDN Nowy Sącz. Urząd Miasta Nowego Sącza od 2014 r. nie korzysta z możliwości aplikowania o dotacje na likwidację barier w przestrzeni publicznej – tak twierdzi Marta Mordarska, kierująca małopolskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prezydent Ryszard Nowak w oświadczeniu wysłanym do mediów odpiera te zarzuty.

 – W tych latach (2014-2016) Urząd Miasta ze środków PFRON zrealizował  173 umowy z mieszkańcami Nowego Sącza na likwidację barier, na kwotę łączną 568 420 zł. – przekonuje Ryszard Nowak i dodaje, że w 2016 roku zrealizowano w mieście o 46% więcej umów na likwidację barier architektonicznych, w stosunku do roku 2015, o czym PFRON został poinformowany w wymaganych sprawozdaniach.

– Jeśli chodzi o likwidację barier w miejscach publicznych, to w latach minionych, tam gdzie to było możliwe zlikwidowano, bądź znacznie złagodzono bariery architektoniczne – zapewnia Ryszard Nowak.  – Nie oznacza to, że barier pozbyto się wszędzie, są takie budynki i miejsca, gdzie uwarunkowania architektoniczne i historyczne uniemożliwiają montaż specjalistycznych urządzeń typu winda, podjazd, schodołaz – precyzuje prezydent. Jego zdaniem małopolski oddział PFRON nie proponuje na to zadanie dofinansowania, które można uznać za atrakcyjne dla miasta.  – Wysokość dofinansowania urządzenia likwidującego barierę architektoniczną w wysokości 30% wartości inwestycji  wygląda jak ponury żart stwierdza prezydent. – Urząd Miasta nie będzie występował po środki na realizację zadań, których wykonanie jest obecnie, zwyczajnie niemożliwe .

Z oświadczenia prezydenta możemy także dowiedzieć się jakie konkretnie udogodnienia dla niepełnosprawnych zainstalowano w Nowym Sączu, a także przeczytać o zakupionych specjalistycznych rowerach rekreacyjno-rehabilitacyjnych oraz specjalnym samochodzie do przewozu osób niepełnosprawnych.

Włodarz naszego miasta odnosi się także do poruszonej w mediach kwestii dofinansowania działalności gospodarczej osób niepełnosprawnych stwierdzając, że nigdy nie została wydana odpowiedź odmowna osobie niepełnosprawnej zainteresowanej prowadzeniem działalności gospodarczej ze względu na brak środków.

Ryszard Nowak przypomina, że obecna dyrektor PFRON to była wieloletnia współpracowniczka prezydenta.Zdumiewające i przykre jest to, że osoba kierująca małopolskim oddziałem PFRON nie zauważa, bądź nie chce zauważyć wymienionych wyżej udogodnień, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat – czytamy w oświadczeniu. – Co więcej, ta sama osoba, pracując w tutejszym urzędzie przez minione osiem lat, do czerwca 2016 roku, jako pełnomocnik ds. społecznych – nie zgłosiła żadnego zapytania w sprawie likwidacji barier architektonicznych na terenie urzędu miasta, nie zgłaszała uwag na temat dostępności poszczególnych wydziałów, ani nie postarała się o pozyskanie jakichkolwiek środków na likwidację barier na terenie urzędupodkreśla Nowak.

Reklama