Rynek nieruchomości. Nowe mieszkanie? Kupuj mądrze!

mieszkanie ilustracyjne

Co powinno decydować o kupnie nowego mieszkania? Na pewno nie emocje. Do jednego z najważniejszych zakupów w życiu warto podejść z namysłem i dużą dozą rozsądku. Pomoże Wam w tym ten artykuł.

Od czego zacząć?

Rozpoczynając poszukiwanie idealnego mieszkania, ustalmy budżet i zdecydujmy, czy sięgniemy po oferty z rynku pierwotnego, czy raczej wtórnego. Kolejnym krokiem będzie określenie naszych potrzeb. – W przypadku kupna mieszkania bardzo duże znaczenie mają indywidualne preferencje klienta.

Wybór między starym a nowym budownictwem to kwestia zasobności portfela – przyznaje Beata Łacna, pośredniczka nieruchomości z Nowego Sącza. Jak duże powinno być nowe lokum? Jaki rozkład pomieszczeń będzie najbardziej odpowiedni? Na którym piętrze będzie się nam najlepiej mieszkać? Gotowe odpowiedzi na te pytania ułatwią nam selekcję dostępnych ofert sprzedaży.

Ogłoszeń można szukać w internecie, a także za pośrednictwem biur nieruchomości lub u deweloperów.

Co warto wiedzieć?

Kupno nowego mieszkania to spory wydatek, z którym wiążemy wiele nadziei. Żeby potem nie żałować podjętej decyzji, odpowiednio przygotujmy się do transakcji. Wybór mieszkania nie powinien być dokonywany pochopnie.

– Pośpiech jest złym doradcą. Trzeba rozważnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jeśli podejmujemy decyzję zbyt szybko, istnieje większe ryzyko, że przeoczymy jakiś interesujący nas szczegół – ostrzega Beata Łacna.

Jeśli już znajdziemy mieszkanie, które odpowiada naszym potrzebom, koniecznie sprawdźmy jego stan prawny. Właściciela poprośmy o numer księgi wieczystej i zweryfikujmy otrzymane informacje o nieruchomości. Warto poznać także poziom comiesięcznych opłat za mieszkanie (ogrzewanie, opłaty administracyjne, za wodę i ścieki czy wywóz śmieci).

Osobną kwestią jest konieczność określenia stanu technicznego mieszkania i oszacowanie ewentualnych kosztów remontu.

Inaczej będzie z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym. Inwestując w lokum we wczesnym stadium budowy (…)

Przeczytaj całość w specjalnym wydaniu DTS:

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.