Rodzina tragicznie zmarłego Franciszka z ważnym apelem

Rodzina tragicznie zmarłego Franciszka z ważnym apelem

Franciszek, gmina Tymbark, poszukiwania, apel rodziny

Kolejny młody człowiek w obliczu swojego nieszczęścia odebrał sobie życie. Pomimo szeroko zakrojonej akcji służb ratunkowych znów nie udało się zapobiec tragedii, która zanim rozegrała się w lesie, toczyła się w życiu 19-letniego Franciszka. Co było jej przyczyną? Od kiedy nastolatek mierzył się z problemem, który skrywał? Dlaczego młody chłopak jedyne rozwiązanie zobaczył w śmierci? Pytań jest więcej. Rodzina zmarłego, pomimo ogromnego bólu, jaki przeżywa, w dramatycznym apelu zwraca się do internautów.

Franciszek Śliwa zaginął 29 sierpnia. Nastolatek wyszedł z domu w Piekiełku (gm. Tymbark) około godziny 6:00 rano i już do niego nie wrócił. Nie skontaktował się z rodziną, nie dał znaku życia. Na pomoc pospieszyło dziesiątki dobrych ludzi i ratowników, w tym: strażacy z Limanowej, druhowie – ochotnicy z Podłopienia, Zawadki, Piekiełka, Łososiny Górnej, Rupniowa, Kamionki Małej, Pogorzan, ratownicy GOPR, policjanci. Poszukiwania trwały cały dzień. Nastolatek został znaleziony w lesie. Pomoc dotarła za późno… o dobę, o tydzień, o miesiąc, rok? Młody człowiek odebrał sobie życie.

,,Dziękuję wszystkim za pomoc w poszukiwaniach i okazane wsparcie. Jesteście wielcy ludzie. Pamiętajcie, rozmawiajcie jak najwięcej ze swoimi bliskimi, nie bójcie się, nie wstydźcie się rozmowy z psychologiem i terapii. Nam coś umknęło, ale jeszcze nie przychodzi nam do głowy co. Może to wydarzenie pozwoli ocalić kogoś innego – apeluje brat tragicznie zmarłego Franciszka.

Różaniec za nastolatka odbywa się codziennie od dzisiaj (31 sierpnia) do dnia pogrzebu w kaplicy w Piekiełku o godzinie 19:00.

Coraz więcej młodych ludzi odbiera sobie życie

Z policyjnych danych wynika, że w 2021 roku od stycznia do września zostało podjętych 10 289 prób samobójczych. Rok wcześniej prób tych było o 1163 mniej, a w 2019 o 1244 mniej niż w 2021 r.

„Liczba zamachów samobójczych wśród małoletnich w wieku 7 – 18 lat rośnie z roku na rok: z 730 w 2017 r. do 772 w 2018 r., a w I półroczu 2019 r. wyniosła już 485. W latach 2017 – 2019 (I półrocze) na łącznie 1987 zamachów samobójczych, 250 zakończyło się zgonem. W 585 przypadkach przyczyną zamachów samobójczych była choroba psychiczna, a w 374 przypadkach zaburzenia psychiczne” – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Co możemy zrobić, jak pomóc bliskim już w domu? Przede wszystkim rozmawiać z nimi, nie pozostawiać ich samych z problemami, pytać co się dzieje w ich życiu, dać poczucie bezpieczeństwa, wspierać, reagować na zmianę zachowania i dbać o wspólne zaufanie. Ważne jest, aby nie krytykować, nie oceniać, a próbować zrozumieć. Kolejną rzeczą jest uświadamianie, że pomoc psychiatry i psychologa jest równie naturalna jak lekarza rodzinnego.

Gdzie szukać bezpłatnej pomocy w kryzysie emocjonalnym?

Na wizytę u psychiatry, czy psychologa czeka się miesiącami, a nie każdego stać na prywatną opiekę medyczną. Pomoc potrzebna jest natychmiast. Jeśli jesteś w kryzysie emocjonalnym, to nie bój się zadzwonić na poniższe numery. Twoje życie jest cenne! Pamiętaj!

Telefon alarmowy 112
Telefon Zaufania dla Dorosłych – telefon 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – telefon 116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – telefon 800 12 12 12

Czytaj także: Rozmowa z Krzysztofem Brocławikiem – doktorem psychologii, wykładowcą WSB-NLU

Fot. KPP Limanowa/
arch. rodziny/
Facebook/ OSP Łososina Górna 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama