Rodzi się nowy sektor gospodarki. Sądecka uczelnia ma szansę być kuźnią kadr dla tej branży

Rodzi się nowy sektor gospodarki. Sądecka uczelnia ma szansę być kuźnią kadr dla tej branży

Jednym z zadań, jakie przed jednostkami badawczo – rozwojowymi i szkolnictwem wyższym stawia porozumienie sektorowe,  jest przygotowanie kadry fachowców, którzy na każdym etapie łańcucha powstawania elektrowni wiatrowych będą mogli sprostać temu wyzwaniu. Oznacza to, że wyższe uczelnie techniczne będą tworzyć i otwierać kierunki kształcące studentów dla tego działu gospodarki.

Prace nad porozumieniem rozpoczęły się 1 lipca 2020 roku, od podpisania listu intencyjnego o współpracy w zakresie budowy i rozwoju nowego sektora polskiej gospodarki w obszarze odnawialnych źródeł energii, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Rektor nowosądeckiej PWSZ –  dr hab. inż. Mariusz Cygnar, oddelegował do prac w zespołach roboczych przygotowujących porozumienie dr. hab. inż. Józefa Ciułę.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ma się opierać na maksymalizacji udziału rodzimych podmiotów w łańcuchu dostaw w procesie budowy morskich farm wiatrowych. Ten nowy, rodzący się sektor gospodarki, ma być jednym z kluczowych ogniw transformacji gospodarczej Polski.

źródło fot.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

grupa sygnatariuszy „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”

Czytaj też:

Chcą ocalić 4,5 ha lasu przed wycinką. Potrzebują 160 tysięcy

Reklama